Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
28. máj. 2020Viliam
BratislavaBratislava 13°
Biblia
TV program
Moje Netky
Zákon zatiaľ nikto nenapadol, a to sa dostal až na Ústavný súd SR.
Zákon zatiaľ nikto nenapadol, a to sa dostal až na Ústavný súd SR.
05.04.2020 09:43 Domov
O slovenské občianstvo možno požiadať opätovne
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
05.04.2020 09:43 Domov

O slovenské občianstvo možno požiadať opätovneBRATISLAVA - O vrátenie slovenského občianstva požiadalo doteraz (od 1. februára 2015 do 3. apríla 2020) na základe výnimky 1037 ľudí. Slovenský pas už získalo späť 931 žiadateľov, ďalšie žiadosti Ministerstvo vnútra (MV) SR vybavuje.


Kto ho už získal späť? 

Slovenské občianstvo získali späť ľudia s českým občianstvom (309), britským (185), nemeckým (145), americkým (83), austrálskym (61), švajčiarskym (47), kanadským (36), maďarským (13), talianskym (desať), luxemburským (deväť), švédskym (sedem), holandským a dánskym (po päť), írskym a rakúskym (traja), belgickým, francúzskym a izraelským (po dvoch), fínskym, poľským, rumunským a ukrajinským (po jednom).

 

 

Opätovné žiadanie o pas

Ľudia, ktorí prišli o slovenský pas pre súčasný zákon o občianstve, môžu žiadať občianstvo naspäť vďaka nariadeniu MV o udeľovaní štátneho občianstva SR z osobitných dôvodov. O opätovné udelenie štátneho občianstva treba podľa MV písomne požiadať, a to osobne na okresnom úrade v sídle kraja, diplomatickej misii alebo na konzulárnom úrade SR. Podmienkou je mať najprv registrovaný pobyt na cudzineckej polícii, čiže povolený pobyt cudzinca na území SR.

 

Podmienka

Nariadenie rezortu o udeľovaní štátneho občianstva SR z osobitných dôvodov umožňuje, aby bývalí štátni občania SR, ktorí stratili slovenské občianstvo po 1. januári 1993, mohli požiadať o jeho udelenie.

 

 

Vyjadrenie MV SR 

Pri rozhodovaní o žiadosti sa prihliada aj na skutočnosti, ktoré boli dôvodom straty štátneho občianstva SR, a na spôsob a podmienky, akými žiadateľ cudzí pas nadobudol. "Najmä na existenciu podmienky povoleného, evidovaného alebo registrovaného pobytu v cudzom štáte v čase nadobudnutia cudzieho štátneho občianstva," uviedol odbor Kancelárie ministra vnútra SR.

 

Občan len jedného štátu

O slovenský pas môžu prísť ľudia na základe zákona o štátnom občianstve, ktorý prijala prvá vláda Roberta Fica (Smer-SD). Niekdajší kabinet reagoval právnou normou v roku 2010 na maďarský zákon, ktorý od roku 2011 zjednodušuje udeľovanie dvojakého občianstva zahraničným Maďarom. Na základe súčasného zákona prichádzajú o slovenský pas tí, ktorí prijali občianstvo iného štátu. Doposiaľ je to 3300 ľudí.

 

 

Zákon sa dostal aj na Ústavný súd SR

Od prijatia zákona sa objavili viaceré pokusy o zmiernenie tejto právnej normy, avšak ani jeden z nich nebol úspešný. Súčasnou právnou normou sa zaoberal aj Ústavný súd SR, ktorý nedokázal povedať, či je alebo nie je protiústavná. MV v minulosti avizovalo zmenu zákona, ale nepredložilo ju. Súčasné vedenie rezortu zmeny v zákone do budúcna nevylučuje.

 

 

 

 reklama


Zdroj: TASR/NetkyLukáš Čief

Foto:  PixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
reklama
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok