Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
9. aug. 2022Ľubomíra
BratislavaBratislava 19°
Biblia
TV program
Moje Netky
Predseda Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory (SOPK) Peter Mihók
Predseda Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory (SOPK) Peter Mihók
14.06.2022 11:08 Domov
Obchodná a priemyselná komora kritizuje postup NAKA voči Klubu 500!
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
14.06.2022 11:08 Domov

Obchodná a priemyselná komora kritizuje postup NAKA voči Klubu 500!BRATISLAVA - Vyšetrovateľ NAKA preveruje trestné oznámenie podané fyzickou osobou vo vzťahu k trestnému činu financovania terorizmu a založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny. Vyšetrovateľ požiadal o poskytnutie súčinnosti aj Klub 500 s „cieľom zistiť skutkový stav veci tak, aby o ňom neboli dôvodné pochybnosti, a to v rozsahu nevyhnutnom na rozhodnutie“.


Podnikateľský sektor je dlhodobo atakovaný, obviňovaný a kriminalizovaný, pritom sa zabúda na to, že je to práve podnikateľský sektor, ktorý zabezpečuje riadne ekonomické a sociálne fungovanie štátu. V stanovisku k medializovanému dožiadaniu Národnej kriminálnej agentúry (NAKA), adresovanému Klubu 500 ohľadom dovozov ruského plynu, ropy a ďalších surovín, to konštatuje Slovenská obchodná a priemyselná komora (SOPK).

 

 

„Takýto postup zo strany vyšetrovateľa voči organizácii, ktorá zastrešuje najväčších slovenských podnikateľov najmä v oblasti priemyslu, je z nášho hľadiska neprimeraný a nemiestny,“ vyhlásila komora s tým, že toto dožiadanie považuje za najnovší atak na podnikateľský sektor.

 

Prečítajte si tiež: Igor Matovič má problém pre vyjadrenie o Židoch. Hrozia mu súdom!

 

Úlohou podnikateľov je podľa SOPK zabezpečiť riadne fungovanie firiem, zamestnávanie ľudí a platenie daní.

 

„Toto všetko sa musí diať pri rešpektovaní zákonov Slovenskej republiky a medzinárodných dohôd, čo naše firmy plne rešpektujú,“ zdôraznila komora.

 

Pripomína, že nákup surovín je základný predpoklad fungovania priemyselných podnikov, bez nich by firmy neboli schopné vyrábať, predávať, zamestnávať a v konečnom dôsledku odvádzať dane do štátneho rozpočtu. Žiadna firma podľa komory nekupuje ropu a plyn z Ruska priamo, ale tieto suroviny zabezpečuje štát prostredníctvom štátnych firiem na základe medzinárodných dohôd.

 

 

„Tou najhoršou vecou pre každú ekonomiku je, keď ju začne ovládať politika. V žiadosti NAKA, adresovanej Klubu 500, cítime silný politický akcent, pričom podľa nás akurát odvádza podnikateľov od ich hlavnej úlohy, tzn. vyrábať, predávať, zamestnávať a sanovať štát,“ tvrdí SOPK.

 

„Vyjadrujeme plnú podporu Klubu 500, s ktorým má SOPK veľmi dobré vzťahy, s ktorým koordinuje mnohé stanoviská a pripomienky k legislatíve, ale aj pri konkrétnych rokovaniach s vládou Slovenskej republiky,“ dodáva v stanovisku komora.

 

 

Zo žiadosti polície vyplýva, že peniaze z predaja plynu či ropy môžu podľa trestného oznámenia slúžiť Ruskej federácii na vedenie vojny proti Ukrajine, kde sú páchané vojnové trestné činy a terorizmus. Vyšetrovateľ požiadal Klub 500, ale aj ďalšie subjekty, aby sa k tomu vyjadrili. Polícia zdôraznila, že v žiadnom prípade nejde o kriminalizovanie významných slovenských podnikateľov, ale o štandardné preverovanie trestného oznámenia.

 

Možno vás zaujme: VIDEO: Slovenskí politici si vyskúšali bitku v taiwanskom parlamentereklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR/Netky Lukáš Dedík

Foto:  TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok