Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
BratislavaBratislava 17°
Biblia
TV program
Moje Netky
Snahou rekonštrukcie bude aj to, aby sa lanovka stala v budúcnosti technickou pamiatkou.
Snahou rekonštrukcie bude aj to, aby sa lanovka stala v budúcnosti technickou pamiatkou.
17.07.2019 12:38 Domov
Obe stanice lanovej dráhy pod Kamzíkom čaká rekonštrukcia
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
17.07.2019 12:38 Domov

Obe stanice lanovej dráhy pod Kamzíkom čaká rekonštrukciaBRATISLAVA - Medzi Železnou studničkou a Kamzíkom sa chystá Nové Mesto Bratislava zrekonštruovať obidve stanice lanovej dráhy. Finančná čiastka, ktorá je na rekonštrukciu pripravená predstavuje dokopy 130 000 eur. Predbežné začatie prác je naplánované na mesiac september.


"Problémy nám robia stavby, lávky, schodiská, ktoré sú degradované hlavne po estetickej stránke," uviedol hovorca Nového Mesta Marek Tettinger. 

 

S dolnou stanicou lanovky zároveň bezprostredne susedia aj nosné prvky bývalej reštaurácie Snežienka. Nedávny statický posudok potvrdil jej havarijný stav. "Za najjednoduchšie riešenie zamedzenia ďalšej devastácie objektu možno považovať, paradoxne, jeho úplné odstránenie." poznamenal Tettinger.

 

 

Samospráva sa preto rozhodla, že najprv posúdi možnosti zachovania stavby, alebo jej časti, a následne bude hlasovať o nahradenie či doplnenie nových prvkov. Na druhej strane sa nevylučuje ani úplné odstránenie, avšak samospráva chce k tomuto kroku dospieť až po tom, ako bude vyjasnená lokalita či stvárnenie objektu.

 

"Práce na príprave súťažných podmienok už finišujú. Mestská časť očakáva, že na jeseň získa viacero, možno aj úplne odlišných návrhov na revitalizáciu a nahradenie súčasného neutešeného stavu novou víziou," podotkol Tettinger.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

#slovensko #lanovka #kamzik #nature #slovakia #lanovka🚠 #lanovkakamzik #walking #lanovkapeso

Príspevok, ktorý zdieľa Katarina (@katy.suri),

 

Momentálne sa mestská časť snaží pre bezpečnosť udržať oplotenie celého objektu, ktoré sa takýmto spôsobom zabezpečilo pred tromi rokmi. V súvislosti s lanovkou sa mestská časť snaží o to, aby mohla byť v budúcnosti technickou pamiatkou. Lanová dráha na Kamzík je pritom poslednou svojho typu a v prevádzke na Slovensku.

 

"Vykonali sme predbežné kroky v tejto snahe, nateraz sa nám nepodarilo dosiahnuť zápis lanovky za technickú pamiatku, konáme však ďalej v snahe nájsť spôsob, ako to docieliť," doplnil Tettinger.

 

Pôvodná lanovka začala premávať 11. júla 1972 a jej prevádzka sa skončila v roku 1990. Koncom januára 2005 odkúpilo mesto nehnuteľnosť, teda pozemky aj stavby, za vtedajších 19,5 milióna korún. Stavba prešla následne do rúk mestskej časti, a tá ju zrekonštruovala za 32 miliónov korún. 

 

 

Lanovku opätovne do prevádzky uviedli 30. septembra 2005 vtedajší primátor Bratislavy Andrej Ďurkovský a starosta Nového Mesta Richard Frimmel. Lanovka bola zároveň v roku 2008 zaradená medzi pamätihodnosti mestskej časti a navrhnutá na vyhlásenie za Národnú technickú pamiatku.

 

 

 

 reklama


Zdroj: TASR/netky LČ

Foto:  TASR, Instagram, YoutubeNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok