Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
25. sep. 2022Vladislav
BratislavaBratislava 19°
Biblia
TV program
Moje Netky
Kométa Bernardinelli-Bernstein, ktorá je 1 000-krát väčšia ako priemerná kométa, sa blíži k Slnku.
Kométa Bernardinelli-Bernstein, ktorá je 1 000-krát väčšia ako priemerná kométa, sa blíži k Slnku.
29.06.2021 14:20 Zaujímavosti
Obrovská kométa Bernardinelli-Bernstein smeruje k Slnku. Hrozí nám nebezpečenstvo?
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
29.06.2021 14:20 Zaujímavosti

Obrovská kométa Bernardinelli-Bernstein smeruje k Slnku. Hrozí nám nebezpečenstvo?Slnečnou sústavou sa potuluje nový návštevník. Je to obrovská kométa, ktorá pochádza z Oortovho mraku. Smeruje k Slnku.


Tento mimozemský objekt bol v stredu 23. júna označený ako kométa, iba týždeň po tom, čo ho astronómovia prvýkrát spozorovali, ako malú pohyblivú bodku na archívnych snímkach z kamery, s temnou energiou, na medziamerickom observatóriu Cerro Tololo v Čile. 

 

 

Kométa je teraz pomenovaná, ako  kométa C / 2014 UN271 alebo Bernardinelli-Bernstein, po svojich objaviteľoch. Po postgraduálnom študentovi z Pensylvánskej univerzity Pedrovi Bernardinellim a astronómovi Garym Bernsteinovi. 

 

Prečítajte si: VIDEO: Vyriešili sme obrovskú záhadu? Vedci odôvodňujú pôvod telesa ‘Oumuamua

 

Kométa, ktorá má pôsobivú šírku približne 100 kilometrov, je 20-krát väčšia, ako vzdialenosť Zeme od Slnka. Najbližší bod smerom k Slnku na svojej obežnej dráhe dosiahne 23. januára 2031. Vtedy by mala byť tesne za obežnou dráhou Saturnu, čo je asi 10,95-násobok vzdialenosti Zemoe od Slnka.

 

 

„Budeme mať prakticky 20 rokov na to, aby sme to študovali,“ uviedol Peter Vereš, astronóm z Centra pre astrofyziku Harvard & Smithsonian a z Centra pre menšiu planétu, ktoré identifikuje a počíta obežné dráhy pre nové kométy, planéty a ďalšie vzdialené planéty. orgánov. Je to podľa neho vzrušujúca príležitosť, pretože kométa je pravdepodobne  takmer nedotknutý  objekt z Oortovho mraku, poľa ľadových a kamenných trosiek, ktoré pravdepodobne obklopujú  slnečnú sústavu,  ako chrumkavá škrupina. 

 

 

Kométy sú aktívne, pretože slnečné teplo a slnečný vietor spôsobujú uvoľňovanie plynu z povrchu. Je pravdepodobné, že povrch sa za posledných pár rokov stal aktívnejším, keď sa kométa priblížila k Slnku, uviedol Vereš, čo uľahčilo spozorovanie tejto aktivity.

 

 

"Pôvod kométy nie je istý, jej cesta môže byť prvým vpádom späť do slnečnej sústavy z jej pôvodného putovania," uviedol Vereš.  "Na prvý pohľad komét vyzerá ako bodka a pravdepodobne nikdy vizuálne nezmení," povedal s tým, že "citlivé prístroje na veľkých ďalekohľadoch môžu byť čoskoro schopné detekovať odchýlky vo svetle prichádzajúceho z kométy. Odchýlky môžu odhaliť molekuly vychádzajúce priamo z jej povrchu. Tieto údaje by mohli odhaliť, z čoho sa kométa skladá". Vedci zhodnotili, že nám nehrozí žiadne nebezpečenstvo.reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: Netky KP/ space.com

Foto:  reprofoto Youtube Scott Manley/ ledbible.comNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok