Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
24. sep. 2021Ľuboš
BratislavaBratislava 26°
Biblia
TV program
Moje Netky
Na Zoznam svetového dedičstva UNESCO zapísali päť slovenských lokalít.
Na Zoznam svetového dedičstva UNESCO zapísali päť slovenských lokalít.
31.07.2021 10:19 Domov
Obrovský úspech pre Slovensko! Na zoznam UNESCO pribudli unikátne slovenské lokality
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
31.07.2021 10:19 Domov

Obrovský úspech pre Slovensko! Na zoznam UNESCO pribudli unikátne slovenské lokalityBRATISLAVA – Zápisom do UNESCO sa zvýši ochrana lesov a unikátnych biotopov.


Päť lokalít v Prešovskom kraj – Vihorlat, Prales Havešová, Rožok, Udava a Stužica-Bukovské Vrchy – opäť zapísali na Zoznam svetového dedičstva Organizácie Spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru (UNESCO). 

 

Informovalo o tom Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR a Ministerstvo životného prostredia SR. O zápise týchto oblastí rozhodol výbor svetového dedičstva UNESCO v stredu (28. júla).

 

Zvýši sa ochrana vzácneho územia

Slovensko patrilo do nadnárodnej nominácie „Staré bukové lesy a bukové pralesy Karpát a iných regiónov Európy“ spoločne s ďalšími 12 európskymi krajinami.

 

V súčasnosti ide o najväčšiu lokalitu na Zozname svetového dedičstva UNESCO s aktuálne 94 komponentmi v 18 krajinách.

 

 

Pokrýva oblasti napríklad v Albánsku, Rakúsku, Belgicku, Bosne a Hercegovine, Bulharsku, Francúzsku, Nemecku, Taliansku, Chorvátsku, Českej republike, Severnom Macedónsku, Poľsku, v Rumunsku, na Slovensku, v Slovinsku, Španielsku, Švajčiarsku aj na Ukrajine.

 

Minister zahraničných vecí Ivan Korčok (nom. SaS) to vníma ako dobrú správu pre Slovensko. „Ide o výnimočné pralesy s unikátnym biotopom, v ktorých niektoré buky majú až 240 rokov. Pre Slovensko sa zápisom ukončila dlhoročná snaha zabezpečiť adekvátnu ochranu tohto vzácneho územia,“ konštatoval.

 

Unikátne lesy a biotopy​​
Envirorezort uviedol, že cieľom bolo odstrániť 14 rokov trvajúce nedostatky mapového vymedzenia a nedostatočnej ochrany tohto vzácneho územia Slovenska, ktoré vyplývali z pôvodného nominačného projektu pri zápise lokality na Zoznam svetového dedičstva v roku 2007.

 

„Komponenty tejto medzinárodnej lokality na území Slovenska pokrývajú takmer 4-tisíc hektárov najprísnejšie chránených vzácnych bukových pralesov s nárazníkovou zónou veľkosti ďalších takmer 15-tisíc hektárov. Odsúhlasenie návrhu poukazuje na fakt, že slovenské komponenty reprezentujú unikátne a kľúčové ekologické a biologické procesy bukového ekosystému, ktoré prispievajú k integrite a ochrane univerzálnej jedinečnej hodnoty tejto nadnárodnej lokality,“ ozrejmil.

 

 

Ministerstvo zároveň konštatovalo, že každá oblasť lokality svetového dedičstva je jedinečná svojím zložením pôdy, flóry a fauny a podnebím.

 

Dodalo, že buk lesný sa dá nájsť iba na európskom území. Tento strom je mimoriadne prispôsobivý rôznym klimatickým, geografickým a fyzickým podmienkam.

 

Ide o veľmi konkurenčný druh a uplatňuje sa od bohatých vápenatých až po piesočnaté pôdy chudobné na živiny, od hôr po nížiny,  od vlhkých až po suché podmienky.
 reklama


Zdroj: SITA/Netky KZ

Foto:  Facebok/Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitosíNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
reklama
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok