Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
28. jan. 2022Alfonz
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Na Zoznam svetového dedičstva UNESCO zapísali päť slovenských lokalít.
Na Zoznam svetového dedičstva UNESCO zapísali päť slovenských lokalít.
31.07.2021 10:19 Domov
Obrovský úspech pre Slovensko! Na zoznam UNESCO pribudli unikátne slovenské lokality
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
31.07.2021 10:19 Domov

Obrovský úspech pre Slovensko! Na zoznam UNESCO pribudli unikátne slovenské lokalityBRATISLAVA – Zápisom do UNESCO sa zvýši ochrana lesov a unikátnych biotopov.


Päť lokalít v Prešovskom kraj – Vihorlat, Prales Havešová, Rožok, Udava a Stužica-Bukovské Vrchy – opäť zapísali na Zoznam svetového dedičstva Organizácie Spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru (UNESCO). 

 

Informovalo o tom Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR a Ministerstvo životného prostredia SR. O zápise týchto oblastí rozhodol výbor svetového dedičstva UNESCO v stredu (28. júla).

 

Zvýši sa ochrana vzácneho územia

Slovensko patrilo do nadnárodnej nominácie „Staré bukové lesy a bukové pralesy Karpát a iných regiónov Európy“ spoločne s ďalšími 12 európskymi krajinami.

 

V súčasnosti ide o najväčšiu lokalitu na Zozname svetového dedičstva UNESCO s aktuálne 94 komponentmi v 18 krajinách.

 

 

Pokrýva oblasti napríklad v Albánsku, Rakúsku, Belgicku, Bosne a Hercegovine, Bulharsku, Francúzsku, Nemecku, Taliansku, Chorvátsku, Českej republike, Severnom Macedónsku, Poľsku, v Rumunsku, na Slovensku, v Slovinsku, Španielsku, Švajčiarsku aj na Ukrajine.

 

Minister zahraničných vecí Ivan Korčok (nom. SaS) to vníma ako dobrú správu pre Slovensko. „Ide o výnimočné pralesy s unikátnym biotopom, v ktorých niektoré buky majú až 240 rokov. Pre Slovensko sa zápisom ukončila dlhoročná snaha zabezpečiť adekvátnu ochranu tohto vzácneho územia,“ konštatoval.

 

Unikátne lesy a biotopy​​
Envirorezort uviedol, že cieľom bolo odstrániť 14 rokov trvajúce nedostatky mapového vymedzenia a nedostatočnej ochrany tohto vzácneho územia Slovenska, ktoré vyplývali z pôvodného nominačného projektu pri zápise lokality na Zoznam svetového dedičstva v roku 2007.

 

„Komponenty tejto medzinárodnej lokality na území Slovenska pokrývajú takmer 4-tisíc hektárov najprísnejšie chránených vzácnych bukových pralesov s nárazníkovou zónou veľkosti ďalších takmer 15-tisíc hektárov. Odsúhlasenie návrhu poukazuje na fakt, že slovenské komponenty reprezentujú unikátne a kľúčové ekologické a biologické procesy bukového ekosystému, ktoré prispievajú k integrite a ochrane univerzálnej jedinečnej hodnoty tejto nadnárodnej lokality,“ ozrejmil.

 

 

Ministerstvo zároveň konštatovalo, že každá oblasť lokality svetového dedičstva je jedinečná svojím zložením pôdy, flóry a fauny a podnebím.

 

Dodalo, že buk lesný sa dá nájsť iba na európskom území. Tento strom je mimoriadne prispôsobivý rôznym klimatickým, geografickým a fyzickým podmienkam.

 

Ide o veľmi konkurenčný druh a uplatňuje sa od bohatých vápenatých až po piesočnaté pôdy chudobné na živiny, od hôr po nížiny,  od vlhkých až po suché podmienky.
 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: SITA/Netky KZ

Foto:  Facebok/Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitosíNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
reklama
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok