Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
28. máj. 2020Viliam
BratislavaBratislava 18°
Biblia
TV program
Moje Netky
01.04.2020 21:38 Domov
Obyvateľov rómskych osád budú testovať za pomoci vojenských lekárov
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
01.04.2020 21:38 Domov

Obyvateľov rómskych osád budú testovať za pomoci vojenských lekárovBRATISLAVA - Obyvateľov rómskych osád bude štát testovať na prítomnosť koronavírusu za pomoci vojenských lekárov. Na tlačovej konferencii to uviedol predseda vlády Igor Matovič, minister obrany Jaroslav Naď, europoslanec Peter Pollák (všetci OĽaNO) a nová splnomocnenkyňa pre rómske komunity Andrea Bučková (nom. OĽaNO).


Krízový štáb vytipoval 33 osád. V nich bude armáda testovať ľudí, ktorí sa vrátili zo zahraničia, prípadne ľudí so symptómami chrípky.

 

Nevyhnutnosť testovania
„Je nevyhnutné, aby sme začali s testovaním v osadách," povedal Matovič s tým, že jeden nakazený obyvateľ osady má podľa štúdií potenciál nakaziť 20 ďalších osôb, čo je oproti predstaviteľovi majoritnej časti spoločnosti viac ako 15-násobok. Testovanie obyvateľov osád by malo začať od piatka.

 

Ak v osadách zistia prítomnosť koronavírusu, nakazení ľudia pôjdu do štátnych zariadení alebo budú podľa stavu hospitalizovaní. Premiér sa vyjadril aj ku téme takzvaného „blackoutu“, za ktorý ho kritizuje koalícia aj opozícia. Podľa neho je to stále najlepšia cesta ako čo najrýchlejšie prekonať koronakrízu. Slovensko by sa poľa neho malo inšpirovať čínskym mestom Wu-chan.

 

Nemajú sa čoho báť
Naď zdôraznil, že armáda nejde do osád zasahovať a Rómovia sa nemajú čoho báť. Armáda pripravila päť tímov testovacích jednotiek, ktoré sa skladajú z 13 vojakov.

 

„Počnúc 3. aprílom začneme s testovaním, kde do 9. apríla zrealizujeme odbery tak, aby sme ich do 10. apríla vedeli vyhodnotiť,“ vysvetlil Naď.

 

Ozrejmil, že armáda komunikuje aj s lídrami rómskych komunít a samosprávami, aby nedochádzalo k šíreniu paniky. Minister obrany tiež avizoval sprísnenie legislatívy pre šírenie hoaxov a dezinformácií.

 

„Je podľa mňa absolútnym hyenizmom, ak ľudia šíria v tejto neľahkej dobe dezinformácie, ako vidíme bohužiaľ aj od rôznych politikov dnes,“ dodal.

 

33 obcí
Nová splnomocnenkyňa Bučková prezradila, že prvými oblasťami, v ktorých sa budú Rómovia na koronavírus testovať, sú Kecerovce, Jarovnice, Trebišov a Markušovce.

 

„Máme veľmi dobrý prehľad aj o tom ako tých 33 obcí vyzerá a konzultovali sme to aj s ministerstvom obrany,“ vysvetlila s tým, že pracovníci, ktorí budú vojakom v osadách pomáhať, ovládajú aj jazyky rómskej menšiny a pripravované testovanie je s nimi dopredu konzultované.

Bývalý splnomocnenec pre rómske komunity a súčasný europoslanec Polák povedal, že rómskym osadám sa koronavírus pravdepodobne nevyhne.

 

Vrátili sa zo zahraničia

„Aj preto sme vytipovali niekoľko lokalít a máme informáciu, že sa vrátilo zhruba 1 500 ľudí do osád zo zahraničia,“ povedal a pripustil aj to, že v prípade rozšírenia nákazy môže prísť aj k uzatváraniu celých lokalít tak ako v Českej republike. Polák tiež pripomenul, že na Slovensku žije v osadách, kde nemá prístup k pitnej vode približne 30-tisíc ľudí, čo spôsobuje značné hygienické problémy.

 

„Tých 33 lokalít nie je konečný stav a budeme naďalej pokračovať vo vyhľadávaní ľudí, ktorí sa vrátili zo zahraničia,“ dodal.

Podľa odchádzajúceho splnomocnenca pre rómske komunity Ábela Ravasza (Most-Híd) vláda SR už stratila kľúčových desať dní pre testovanie koronavírusu v rómskych osadách.

 

„Predtým som desať dní ponúkal vláde riešenia, ako ľudsky a efektívne zvládnuť situáciu v marginalizovaných komunitách, ale nikoho nezaujímali,“ uviedol.

 

 

Navrhnuté kroky považuje za vysoko rizikové. Zdôrazňuje, že štýl komunikácie akými boli opatrenia prezentované, stigmatizuje rómske komunity a vyvoláva strach. Uviedol, že na tlačovej konferencii odzneli i klamstvá a neprofesionálne súvislosti.

 

„Zoznam vybraných obcí je neobhájiteľný, sú tam napríklad aj integrované komunity, na Slovensku nemáme stovky osád bez vody, rýchlosť šírenia vírusu odborníci odhadujú oveľa nižšie ako bolo prezentované, eurofondy sa nerozkradli, ale idú i na platy rekordného počtu terénnych pracovníkov, ktorí sú kľúčoví pri akomkoľvek riešení a na ktorých sa spolieha aj plán vlády,“ zdôraznil Ravasz.

Myslí si, že vhodnejším riešením je posilnenie terénnych pracovníkov a osvetárov či zabezpečenie stravy pre deti a opatery pre starších.

 

„Je potrebné, aby riešenia v oblasti integrácie Rómov neboli ad hoc, neprofesionálne, ale aby boli založené na správne interpretovaných dátach, na komunikácii s obcami, komunitami a neziskovými organizáciami, a aby zohľadňovali aj dopad na verejnú mienku. Vládou prezentované riešenia tieto kritériá nespĺňajú,“ dodal.reklama


Zdroj: SITA/Netky Barbora Lucivjanska

Foto:  TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
reklama
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok