Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
22. jan. 2021Zora
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Pre obavy z ochorenia COVID-19 sú Slováci a Slovenky ochotnejší podstúpiť vakcináciu
Pre obavy z ochorenia COVID-19 sú Slováci a Slovenky ochotnejší podstúpiť vakcináciu
28.11.2020 09:59 Domov
Ochota podstúpiť očkovanie proti ochoreniu COVID-19 medzi Slovákmi rastie. Prečo je tomu tak?
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
28.11.2020 09:59 Domov

Ochota podstúpiť očkovanie proti ochoreniu COVID-19 medzi Slovákmi rastie. Prečo je tomu tak?BRATISLAVA – Ochota ľudí sa zaočkovať proti ochoreniu COVID-19 rastie, vyplýva to z prieskumu „Ako sa máte, Slovensko?“.


Najnovšie dáta prieskumu „Ako sa máte, Slovensko?“, ktorý vznikol z iniciatívy MNFORCE Slovenskej akadémie vied (SAV) a Seesame naznačuje, že Slováci a Slovenky majú väčšie obavy z ochorenia COVID-19, pričom sa mierne zvýšila aj ochota nechať sa zaočkovať niektorou z vakcín. Prieskum bol robený na prelome októbra a novembra.

 

Dôvodom sú obavy a strach

Na otázku “Ak by dnes bola dostupná vakcína na nový koronavírus schválená Európskou úniou, dali by ste sa zaočkovať?” odpovedalo kladne 26,8 percenta respondentov, zaočkovať by sa nenechalo 44,3 percenta respondentov a 28,9 percenta respondentov na otázku nevedelo odpovedať. V porovnaní s predchádzajúcimi obdobiami je ochota dať sa zaočkovať od apríla najvyššia.

 

 

Ochota dať sa zaočkovať súvisí s pocitom ohrozenia epidémiou nového koronavírusu, pričom respondenti, ktorí sa cítia byť ohrození, by sa dali zaočkovať častejšie.

 

Prečítajte si tiež: Pandémiu sa nedarí dostať pod kontrolu a stále hrozí lockdown. Krajčí tiež zatrhol jednu dôležitú vec!

 

O niečo viac sú ochotní využiť vakcináciu najmladší respondenti vo veku 18 – 29 rokov (33,9 %) a tiež o niečo viac by sa dali zaočkovať respondenti z Bratislavského a Prešovského kraja.

 

U respondentov v bratislavskom kraji pritom prevláda väčšia ochota sa nechať zaočkovať ako tých, ktorí vakcínu odmietajú v pomere 38,1% ku 36,4%.  

Popierači pandémie odmietajú očkovanie

Podstúpiť očkovanie proti tomuto zákernému ochoreniu zákonite súvisí aj s politickými preferenciami. Spomedzi opýtaných prejavili najväčší záujem o vakcínu voliči strany Za ľudí (52,6 percenta), koalície PS-Spolu (51 percenta), a hnutia Obyčajných ľudí (46 percent). Naopak najnižšiu ochotu deklarujú voliči strany ĽSNS (6,2 percenta). 

 

 

“Malý nárast ochoty dať sa zaočkovať najpravdepodobnejšie súvisí s rastúcim pocitom ohrozenia epidémiou nového koronavírusu. Na rozdiel od niektorých zahraničných výskumov však na Slovensku neprevláda pozitívny postoj medzi najstaršími, ale naopak, najmladšími respondentmi,” uviedol Robert Klobucký zo Sociologického ústavu SAV.

 

Mohlo by vás zaujímať: Prvé vakcíny dorazia na Slovensko už v priebehu decembra. Bežný "smrteľník" sa k nej zatiaľ nedostane

 

Respondenti, ktorí sú spokojnejší s tým, ako súčasná slovenská vláda zvláda boj proti koronavírusu, sú ochotnejší dať sa zaočkovať. Na druhej strane občania, ktorí vládu kritizujú a nie sú spokojní s prijatými opatreniami očkovanie odmietajú, pričom by vakcináciu podstúpilo iba 8,2 percenta z nich. 

 

Od apríla je stále najvýznamnejším dôvodom, prečo sa nedať zaočkovať, uvádzané presvedčenie, že akákoľvek vakcína môže spôsobiť vážne vedľajšie účinky, ktoré sú horšie ako samotný koronavírus (27,6 percenta).

 reklama


Zdroj: Netky Katarína Žáková

Foto:  PixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok