Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Norok americký
Norok americký
04.12.2017 17:59 Zaujímavosti
Ochranári žiadajú o zaradenie norka amerického na zoznam invazívnych druhov
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
04.12.2017 17:59 Zaujímavosti

Ochranári žiadajú o zaradenie norka amerického na zoznam invazívnych druhovBRUSEL - Členské krajiny EÚ by mali čo najrýchlejšie zaradiť norka amerického na zoznam invazívnych cudzích druhov (IAS) v Európe. Uvádza sa to v pondelňajšej výzve bruselskej pobočky environmentálnej organizácie BirdLife International.


Organizácia v správe pre médiá pripomenula, že v utorok (5.12) budú zasadať predstavitelia členských krajín EÚ v rámci takzvaného "Výboru IAS". Budú diskutovať o tom, či na zoznam invazívnych cudzích druhov v Európe zaradiť aj norka amerického, ktorý patrí medzi najnebezpečnejšie cudzorodé druhy na svete. Predstavitelia akademickej sféry a mimovládnych organizácií, vrátane BirdLife Europe, vyzvali Výbor IAS, aby bol súčasný zoznam rozšírený aj o norka amerického, cicavca z čeľade lasicovitých pôvodom zo severnej Ameriky. Norok americký podľa ich stanoviska patrí medzi invazívne druhy cicavcov s najvyšším vplyvom na pôvodnú faunu v Európe; negatívne pritom ovplyvňuje najmenej 47 pôvodných druhov.

 

musia v súčasnosti čeliť stovkám invazívnych cudzích druhov, čo okrem zničujúcich vplyvov na pôvodnú flóru a faunu znamená aj zbytočné náklady pre hospodárstvo EÚ. Ročné náklady vo výške 12,5 miliardy eur sú spojené s vplyvom invazívnych druhov na verejné zdravie, rôzne hospodárske sektory a energetiku až po poľnohospodárstvo. V rámci EÚ invazívne druhy znamenajú tretiu najväčšiu príčinu zániku pôvodných druhov a pri súčasných zmenách klímy ich negatívny vplyv sa bude ešte zvyšovať.

 

Jediným spôsobom riešenia hrozby IAS je koordinovaná akcia v rámci celej EÚ upozornila BirdLife International. Organizácia upozornila, že negatívny dopad pôsobenia norka amerického vo voľnej prírode je "ničivý" a preto by Únia nemala váhať s jeho zaradením na zoznam IAS. Aj napriek tomu, že sa niektoré členské štáty obávajú, že to môže ohroziť odvetvie chovu s norkami na kožušiny.

 

BirdLife International uviedla, že nariadenie o IAS povoľuje chov norka amerického, farmy však musia mať účinné opatrenia na minimalizáciu rizika únikov zvierat do voľnej prírody, rýchle odhalenie takýchto únikov a odchyt voľne žijúcej populácie norkov v prírode.

 

 reklama


Zdroj: TASR

Foto:  WikipediaNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok