Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
27. máj. 2020Iveta
BratislavaBratislava 18°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
14.06.2017 14:01 Ekonomika
Od 15. júna bude roaming v krajinách EÚ fungovať podľa nových pravidiel
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
14.06.2017 14:01 Ekonomika

Od 15. júna bude roaming v krajinách EÚ fungovať podľa nových pravidielBRATISLAVA - Keďže v médiách, ale aj vo vyjadreniach rôznych telekomunikačných odborníkov sa v súvislosti s roamingom vyskytli viaceré nepresnosti, Úrad pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb (RÚ) ich uvádza na správnu mieru.


"Úrad pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb upozorňuje verejnosť na nepresné informácie, ktoré priniesli niektoré médiá. Roaming našťastie nekončí. Ak ste doteraz v zahraničí používali svoj mobilný telefón, resp. mobilné služby, tak aj po 15.6.2017 ich môžete naďalej používať bez toho, aby ste si museli niečo aktivovať, alebo zakúpiť služby od operátora v krajine, ktorú navštívite.

 

Rovnako je nepresná informácia, že služby v roamingu sú od 15.6.2017 zadarmo.

 

Princípom nových regulačných pravidiel je používanie mobilných služieb v krajinách EÚ a okrem nich aj v Islande, Lichtenštajnsku a Nórsku za cenu ako doma, t.j. bez príplatkov.

 

Mobilní operátori môžu stanoviť podmienky primeraného využívania, ktorých cieľom je zabrániť zneužívaniu alebo neobvyklému používaniu roamingových služieb. S týmito podmienkami by sa mali občania vo vlastnom záujme oboznámiť," informuje Roman Vavro, hovorca Regulačného úradu.

 

Ako ďalej uvádza, RÚ nemá v kompetencii podávať právne záväzný výklad Nariadenia o roamingu a neposkytuje verejnosti poradenstvo v tejto oblasti. Európska komisia poskytuje verejnosti informácie prostredníctvom svojho webového sídla a poskytla záujemcom možnosť kladenia otázok prostredníctvom sociálnych sietí.

 

RÚ aktívne komunikuje s mobilnými operátormi pôsobiacimi na Slovensku. Súčasťou komunikácie boli pracovné stretnutia na tému pravidiel medzinárodného roamingu. Na Slovensku pôsobiaci mobilní operátori doteraz nemali problém s dodržiavaním európskych pravidiel súvisiacich s používaním mobilných služieb v roamingu.

 

RÚ po 15.6.2017 overí, či mobilní operátori dodržiavajú Nariadenie o roamingu. V prípade nedodržiavania alebo porušenia príslušných ustanovení Nariadenia o roamingu, hrozí mobilným operátorom pokuta až do výšky 5 % z obratu za predchádzajúce účtovné obdobie.

 

Úrad pri ukladaní pokuty musí podľa zákona o elektronických komunikáciách prihliadnuť najmä na závažnosť, spôsob, trvanie a dôsledky porušenia povinnosti. Vzhľadom na pomerne zložité a časovo náročné postupy, môže celý proces trvať mesiace. Úrad nebude v priebehu overovania alebo príprave správnych konaní poskytovať bližšie informácie.

 

Plné znenie Nariadenia o roamingu a Vykonávacieho nariadenia, ktorým sa stanovujú podrobné pravidlá, sú dostupné v Úradnom vestníku Európskej únie a na webovom sídle EUR-Lex.

 

 

 reklama


Zdroj: TASR

Foto:  InternetNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok