Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
18. apr. 2021Valér
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Hlasným cinkotom kľúčov sme dávali najavo svoju slobodu.
Hlasným cinkotom kľúčov sme dávali najavo svoju slobodu.
30.10.2019 17:26 Domov
Od Nežnej revolúcie ubehlo už 30 rokov, čo pre nás táto historická udalosť znamená?
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
30.10.2019 17:26 Domov

Od Nežnej revolúcie ubehlo už 30 rokov, čo pre nás táto historická udalosť znamená?BRATISLAVA - V utorok vyvrcholila v Bratislave séria aktivít, ktorú pri príležitosti 30. výročia Nežnej revolúcie zorganizovali študenti. Sloboda podľa nich nie je samozrejmosť a demokratická spoločnosť si vyžaduje každodennú angažovanosť a pozornosť.


Podujatie iniciovali štyri bratislavské gymnázia a síce Gymnázium Juraja Hronca, 1. súkromné gymnázium na Bajkalskej ulici, Bilingválne gymnázium C. S. Lewisa a LEAF Academy. Od začiatku školského roka študenti týchto aj ďalších škôl pracovali na zadaniach k témam Nežnej revolúcie, jej príčinám, priebehu a dôsledkom. Tvorili výtvarné, fotografické a literárne diela a tiež krátke filmy. Podujatia sa podľa nich zúčastnilo asi 1500 až 2000 študentov.

 

 

"17. novembra 1939 fašisti v Českej republike zavreli vysoké školy, zavraždili niekoľkých študentov a mnohých poslali do koncentračných táborov. V roku 1989 silneli iné ako dominantné politické názory a študenti chceli túto udalosť pripomenúť výraznejšie ako predtým," vysvetlila filmová producentka, umelkyňa a líderka študentského hnutia v roku 1989 Zuzana Mistríková. 

 

 

Proti režimu vystupovali predovšetkým študenti a umelci, ale neskôr vôľu po zmene vyjadril aj pracujúci ľud a po celej krajine vznikli štrajkové výbory. "Nechceli sme len intelektuálny happening, ale začali sme chodiť aj do fabrík, kde boli ľudia skôr kŕmení ideológiou. Neskôr sa k nám pridali aj s časťou policajtov," spomína dlhoročný ekologický aktivista a vysokoškolský profesor Mikuláš Huba.

 

 

Jednotlivci už roky predtým pracovali na zveľaďovaní Slovenska, avšak ľudia v kritickej chvíli potrebujú mať vodcov, ku ktorým sa pridajú. Práve divadelníci v nedeľu 19. novembra 1989 povedali, že nebudú hrať, lebo niečo v krajine nie je v poriadku a v pondelok 20. novembra 1989 sa takmer na všetkých školách spustili štrajky a podpisové akcie. 

 

 

Udalosti Nežnej revolúcie sú na Slovensku aj v Českej republike vnímané pozitívne, v ČR je to ešte o niečo viac. Odborníci pripomínajú, že Česi hodnotia November 1989 pozitívnejšie ako Slováci už dlhodobo. Dôvodom je fakt, že na Slovensko mala normalizácia výraznejšie dôsledky a vzhľadom na to sme nevolali tak výrazne po zmene. Politický a ekonomický systém pred rokom 1989 hodnotíme totiž pozitívnejšie ako naši susedia. "Najväčší víťazi tých zmien sa zdajú byť v našej verejnosti podnikatelia, ďalej sú to odporcovia bývalého režimu, čiže disidenti, tretia skupina sú mladí ľudia," vysvetlila Zora Bútorová z Inštitútu pre verejné otázky.

 

 

Okrem Slovenska a českej republiky si Nežnú revolúciu pripomenulo aj veľvyslanectvo USA na Slovensku kampaňou, v ktorej vyzývalo znovu si zaštrngať kľúčmi. "Vieme a presne si pamätáme, čo pre nás sloboda znamená. Je to sloboda prejavu, sloboda cestovať, sloboda plniť si svoje sny a ešte oveľa viac. Je dôležité oslavovať a pripomínať si, čo Slovensko dosiahlo v roku 1989 a čo ešte spoločne môžeme dosiahnuť, keď sa delíme o odvahu byť slobodní," povedala veľvyslankyňa Bridget Brinková.

 

 

 reklama


Zdroj: TASR/netky LČ

Foto:  Facebook, Instagram TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok