Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
19. máj. 2022Gertrúda
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Pavel Ondek
Pavel Ondek
26.03.2015 16:02 Domov
Odborári plánujú petíciu za zjednotenie školstva
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
26.03.2015 16:02 Domov

Odborári plánujú petíciu za zjednotenie školstvaBRATISLAVA - Odborový zväz pracovníkov školstva a vedy na Slovensku plánuje vyhlásiť petíciu za zjednotenie financovania a riadenia verejného regionálneho školstva.


Agentúru SITA o tom dnes informoval predseda odborového zväzu Pavel Ondek s tým, že petíciu chcú zverejniť tento týždeň, uzavrieť ju plánujú koncom septembra. Následne ju chcú predostrieť vláde.

 

Petícia bude obsahovať dva body. Prvý bod sa týka škôl a školských zariadení, ktoré sú v zriaďovateľskej pôsobnosti ministerstva vnútra. Odborári budú žiadať, aby prešli pod kompetencie ministerstva školstva. Druhým bodom budú žiadať, aby originálne kompetencie prešli pod prenesené kompetencie. Inými slovami, aby pod spoločnú strechu ministerstva školstva spadali aj školy, ktoré sú v originálnych kompetenciách obcí či krajov. 

 

Petíciu budú podľa Ondeka distribuovať medzi učiteľov aj medzi ostatné odborové zväzy, ktoré sú súčasťou konfederácie odborových zväzov. "Sľubujeme si od toho možno viac ako 50 000 podpisov," povedal Ondek s tým, že len zamestnancov, ktorí sú v originálnych kompetenciách alebo zriaďovateľskej pôsobnosti ministerstva vnútra je viac ako 50 000. Slovenské školstvo vnímajú odborári ako roztrieštené a chcú ho zjednotiť vo financovaní aj v riadení, aby ministerstvo školstva tvorilo pre školy jednu spoločnú strechu. 

 

Vedenie odborového zväzu deklarovalo tému originálnych a prenesených kompetencií ako prioritnú aj pri rokovaniach s ministrom školstva Jurajom Draxlerom a na stretnutí s prezidentom Andrejom Kiskom. Otázka financovania škôl sa koncom minulého roka otvorila najmä v súvislosti s koncoročnými odmenami. Ministerstvo školstva udelilo vtedy zamestnancom škôl odmeny po 100 eur, ministerstvo vnútra zamestnancom škôl a školských zariadení v zriaďovateľskej pôsobnosti okresných úradov po 200 eur, pričom zamestnanci materských škôl, základných umeleckých škôl a centier voľného času spadajú pod mestá a obce, ktoré v niektorých prípadoch nemali na vyplatenie odmien peniaze. Presunúť financovanie materských škôl, základných umeleckých škôl a školských zariadení (školské kluby detí, centrá voľného času či školské jedálne) z originálnych do prenesených kompetencií následne navrhovala aj Slovenská komora učiteľov. 

 

Draxler sa ešte minulý rok vyjadril, že o zjednotení systému školstva počúva často aj v teréne. "Keďže však systém už nejakú dobu takto funguje, je to zložitá otázka. Nebránim sa tomu, aby sme na budúci rok mali diskusiu o tom, že napríklad zamestnanci, ktorí sú v originálnych kompetenciách, by mali byť preradení do prenesených kompetencií. Je to však zložitý problém, keďže systém je už takto historicky nastavený a bude treba k tomu citlivo pristupovať,“ povedal ešte v decembri 2014 Draxler.reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:  SITANašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
reklama
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok