Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
19. apr. 2021Jela
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Pracovníci v závode KIA Motors Slovakia v Tepličke nad Váhom
Pracovníci v závode KIA Motors Slovakia v Tepličke nad Váhom
25.01.2018 13:51 Domov
Odborári v slovenských automobilkách chcú pri vyjednávaniach postupovať spoločne
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
25.01.2018 13:51 Domov

Odborári v slovenských automobilkách chcú pri vyjednávaniach postupovať spoločneŽILINA - Odborári Odborového zväzu (OZ) KOVO pôsobiaci v slovenských automobilkách budú pri kolektívnom vyjednávaní postupovať spoločne.


Zástupcovia základných organizácií v trnavskej automobilke PSA Peugeot Citroën Slovakia, v žilinskej KIA Motors Slovakia a bratislavskom Volkswagene Slovakia podpísali v Žiline memorandum o vzájomnej spolupráci a podpore. K užšej kooperácii odborov plánujú vyzvať aj ďalšie základné organizácie vo fabrikách z oblasti automobilového priemyslu.

Spolupráca odborárov má okrem nárastu platov a príplatkov za prácu v noci pomôcť riešiť aj otázky rastúceho dopytu po kvalifikovanej pracovnej sile a jej aktuálneho nedostatku, fluktuácie zamestnancov a problematiky zahraničných zamestnancov. Aktuálne prebieha podnikové kolektívne vyjednávanie v žilinskom závode KIA, minulý rok sa uskutočnilo vo Volkswagene a v najbližších dňoch čaká aj odborárov v trnavskej automobilke Peugeot Citroën Slovakia.

"Prichádzame s touto aktivitou v čase kolektívnych vyjednávaní v najväčších slovenských automobilkách, kde pracuje veľké množstvo ľudí, ktorých záujmy zastupujeme. Chceme rozvíjať vzájomnú spoluprácu na princípoch vzájomnej dôvery a podpory, ktorá je v rámci celého automobilového priemyslu omnoho silnejšia, než samostatné odbory vo svojich závodoch," vyhlásili spoločne predsedovia základných organizácií Milan Minárech za OZ KOVO PCA Slovakia, Branislav Chmúrny za OZ KOVO Volkswagen Slovakia a Miroslav Chládek za OZ KOVO KIA Žilina.

 

"Sila odborov spočíva v ich spájaní a celoslovenskom pôsobení, nie v trieštení. Už v minulosti sme boli svedkami toho, ako mnoho odborárskych členských základní vyjadrovalo podporu zamestnancom a odborárom v podniku, v ktorom prebiehalo kolektívne vyjednávanie, prípadne štrajk. Teraz sme tomu dali oficiálnu formu. My, zúčastnení, pôsobíme všetci v tom istom priemysle, vieme aké má problémy a špecifiká. Preto si užšou kooperáciou a komunikáciou vieme poradiť a pomôcť,“ uvádza sa ďalej v ich vyhlásení.

Signatári memoranda chcú takto pomôcť aj mladším, menej skúseným odborovým kolegom v iných fabrikách, kde boli odbory založené len nedávno, a to najmä s prípravami na kolektívne vyjednávanie, s právnymi otázkami a tiež so špecifikáciou jednotlivých bodov kolektívnych zmlúv.

OZ KOVO je najväčší odborový zväz na Slovensku a v súčasnosti má takmer 400 základných organizácií a pôsobí v rôznych odvetviach hospodárstva. Zastupuje zamestnancov v strojárstve, hutníctve, elektrotechnickom a sklárskom priemysle, vo verejnej doprave, v bytovom hospodárstve a tiež v hasičskom a záchrannom zbore. „Odborový zväz KOVO vníma špecifiká ako aj význam automobilového priemyslu pre ekonomiku Slovenska i zamestnanosť. Aj z tohto dôvodu vytvorilo OZ KOVO komisiu automotive ako platformu pre diskusiu a užšiu kooperáciu základných organizácií v tomto odvetví. V rámci diskusie v komisii následne vznikla aj iniciatíva troch základných organizácií, pôsobiacich priamo v automobilkách, prehĺbiť svoju spoluprácu v kolektívnom vyjednávaní a vzájomnú koordináciu podpisom memoranda,“ povedala podpredsedníčka OZ KOVO Monika Benedeková.reklama


Zdroj: SITA

Foto:  TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok