Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
4. dec. 2020Barbora
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
24.06.2020 16:00 Zdravie
Odborníci spájajú zápal čriev s rizikom vzniku demencie
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
24.06.2020 16:00 Zdravie

Odborníci spájajú zápal čriev s rizikom vzniku demencieBRATISLAVA - Ľudia trpiaci zápalovým ochorením čriev (IBD) majú viac ako dvakrát vyššie riziko vzniku demencie.


"Naše zistenia ukazujú, že možno existuje prepojenie medzi IBD a neurokognitívnym poklesom," uviedol jeden z autorov novej štúdie Bing Zhang z University of California v San Franciscu.

 

Spúšťač procesov
Výskum síce nepreukázal, že IBD spôsobuje demenciu, ale Zhang a jeho kolegovia načrtli niekoľko spôsobov, ako môžu byť spojené. Podotkli, že chronický zápal považujú za spúšťač procesov, ktoré súvisia s Alzheimerovou chorobou a krvné zrazeniny a mŕtvica súvisia s vaskulárnou demenciou. Ďalšou možnosťou je súvis s narušením črevného mikrobiómu, ktorý zrejme zohráva úlohu pri IBD.

 


Výskumníci z Taiwanu a USA v žurnále Gut uviedli, že z taiwanskej databázy vybrali 1742 ľudí starších ako 45 rokov, ktorým od januára 1998 do decembra 2011 najmenej dvakrát diagnostikovali IBD. V tom čase však netrpeli demenciou. Ku každému z nich priradili 10 osôb bez IBD a demencie, pričom ich rozdelili podľa veku, pohlavia a iných faktorov. Všetkých sledovali do konca roka 2013 alebo do ich smrti.

Výsledky ukázali, že demencia sa vyskytovala častejšie u ľudí s IBD. Počas pozorovania sa demencia objavila u 5,5 % ľudí s IBD a u 1,4 % osôb bez tohto ochorenia. Vekový priemer prvej skupiny bol 76 rokov, čo je o sedem rokov menej ako u tých bez IBD.

 

Črevá sú zodpovedné za viaceré ochorenia
Po zohľadnení všetkých faktorov, akými sú vek, pohlavie a iné choroby, mali ľudia s IBD 2,5-krát vyššie riziko vzniku akejkoľvek demencie, pričom až šesťkrát vyššie riziko v súvislosti s Alzheimerovou chorobou.

Fiona Carragher z Alzheimer’s Society uviedla, že úloha zdravia čriev a črevného mikrobiómu bola kľúčovou vo výskume demencie. Upozornila však, že štúdia nepreukázala, že by IBD priamo zvyšovalo možnosť vzniku demencie v neskoršom veku.

 

 

"Existuje množstvo ďalších faktorov, ktoré v štúdii nebrali do úvahy. Patria medzi ne strava, cvičenie a súčasti psychického zdravia, ako depresia a hnev, ktoré takisto môžu zohrávať svoju úlohu," ozrejmila.

Tom Foltynie z UCL Queen Square Institute of Neurology s tým súhlasil, no podotkol, že priame spojenie medzi IBD a demenciou nemožno vylúčiť.reklama


Zdroj: SITA/Netky Barbora Lucivjanska

Foto:  UnsplashNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok