Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
5. aug. 2020Hortenzia
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
28.10.2010 11:41 Politika
Odletela do Bruselu na dvojdňový jesenný summit EÚ
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
28.10.2010 11:41 Politika

Odletela do Bruselu na dvojdňový jesenný summit EÚ
Zmena rozpočtových pravidiel Európskej únie (EÚ), príprava na summit G20 o globálnej ekonomike a konferencia o zmene klímy v Cancúne, ako aj vzťahy so strategickými partnermi sú témy dvojdňového jesenného zasadnutia Európskej rady (ER) v Bruseli, na ktoré dnes odletela premiérka Iveta Radičová (SDKÚ-DS). Do vlasti sa opäť vráti v piatok (29.10.) popoludní.
      Lídri EÚ by mali vo štvrtok a v piatok schváliť komplexný balík odporúčaní na základe záverečnej správy osobitnej skupiny (Task Force) zameranej na posilnenie hospodárskeho riadenia v únii. Neočakávaný minulotýždňový "pakt" medzi Francúzskom a Nemeckom v otázke sankcií voči rozpočtovo nezodpovedným krajinám znamená, že predmetom stretnutia lídrov krajín dvadsaťsedmičky bude aj prípadná zmena textu Lisabonskej zmluvy. Preto sa očakáva, že prvý deň summitu prinesie ostrú výmenu názorov a program by sa mohol pretiahnuť až do noci.
      "SR podporuje rozhodnutia, ktoré sú zakotvené v záverečnej správe, pretože podľa nášho názoru povedú k lepšej koordinácii hospodárskych politík členských štátov a hlavne k posilneniu Paktu stability a rastu," informovala Radičová minulý týždeň členov parlamentného výboru pre európske záležitosti. Z pohľadu Slovenska je podľa nej dôležitá aj dosiahnutá dohoda, že pri implementácii pravidiel sa bude zohľadňovať vplyv zavedenia druhého dôchodkového piliera na deficit verejných financií.
      Slovenská vláda podľa svojej predsedníčky pri doterajších rokovaniach zdieľala názor Európskej komisie (EK), aby sankcie za nedodržiavanie rozpočtových pravidiel boli plne automatické. K takejto dohode však na rokovaní ministrov financií EÚ minulý týždeň v Luxemburgu nakoniec nedošlo. Namiesto toho sa vytvoril mechanizmus stupňovitého prijímania sankcií vrátane časových limitov na nápravné opatrenia a SR túto kompromisnú dohodu podporuje.
      Lídri EÚ majú tento týždeň pripraviť aj pozíciu zoskupenia na dva nadchádzajúce globálne summity. Prvým z nich je summit skupiny G20, ktorý sa uskutoční 11. a 12. novembra v Soule a bude zameraný na zotavenie globálnej ekonomiky z finančnej a hospodárskej krízy. Zmenou klímy sa zase od 29. novembra do 10. decembra tohto roka bude zaoberať medzinárodná konferencia v Cancúne.
      Rada by mala na svojom dvojdňovom zasadnutí stanoviť aj hlavné politické posolstvá EÚ na summit so Spojenými štátmi, ktorý sa uskutoční 20. novembra tohto roka v Lisabone. Okrem toho sa vrcholní predstavitelia štátov budú pripravovať aj na summit EÚ-Ukrajina (22. novembra) a EÚ-Rusko (9. decembra).

Zdroj: TASRreklama


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:   TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok