Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
22. jan. 2021Zora
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Študovať do zahraničia odchádza viac maturantov z matematiky a vyšších jazykových úrovní
Študovať do zahraničia odchádza viac maturantov z matematiky a vyšších jazykových úrovní
29.11.2020 16:54 Domov
Odliv mozgov zo Slovenska pokračuje. Do zahraničia odchádzajú najmä maturanti z matematiky
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
29.11.2020 16:54 Domov

Odliv mozgov zo Slovenska pokračuje. Do zahraničia odchádzajú najmä maturanti z matematikyBRATISLAVA - Študovať do zahraničia odchádza viac maturantov z matematiky a vyšších jazykových úrovní.


Vyplýva to z analýzy pracovníkov Inštitútu vzdelávacej politiky (IVP) Dávida Martináka a Sama Varsika. Tí poukázali na to, že podiel maturantov z matematiky medzi vysokoškolákmi, ktorí v roku maturity študovali v cudzine, sa za šesť rokov zvýšil o zhruba 12 percent.

 

Odliv mozgov pokračuje

Rastúci trend štúdia v zahraničí sledujú analytici aj pri študentoch, ktorí si vybrali náročnejšiu jazykovú úroveň. Zistili, že maturanti, ktorí si vybrali úroveň jazykových zručností B2 či C1, študovali oproti maturantom úrovne B1 na zahraničných školách vo väčšej miere.

V roku 2012 podiel maturantov z matematiky medzi slovenskými vysokoškolákmi v zahraničí predstavoval 19 percent a v roku 2018 sa ich počet zvýšil na 31 percent.

 

Podiel maturantov z matematiky, ktorí ostali študovať na Slovensku, od roku 2012 mierne poklesol, za šesť rokov z 25 na 22 percent. Autori analýzy podotkli, že vysoký podiel odchádzajúcich maturantov z matematiky pravdepodobne súvisí aj s preferenciami študentov, ktorí odchádzajú do zahraničia študovať odbory ako informačné a komunikačné technológie, prírodné vedy, matematika či štatistika.

 

Prečítajte si viac: V súťaži Mladý Európan 2020 excelovali slovenskí študenti, prvé miesto získali gymnazisti z Košíc

 

Študenti matematiky odchádzajú na zahraničné školy

Tiež uviedli, že v roku 2018 platilo, že najúspešnejší maturanti z matematiky tvorili približne 15 percent zo všetkých vysokoškolákov na zahraničných školách, pričom pri tých slovenských to bolo necelých šesť percent.

„Zvyšujúci sa podiel maturantov z matematiky odchádzajúcich na zahraničné vysoké školy môže predstavovať problém pre slovenské vysoké školy predovšetkým v oblasti technických odborov,“ tvrdia analytici.

 

Ako ďalej objasnili, problémom to môže byť aj z dôvodu, že ide o tých úspešnejších maturantov. Z údajov vyplýva, že v roku 2018 z najúspešnejších maturantov z matematiky študovalo na zahraničných školách 52 percent. Ich podiel pritom narástol v porovnaní s rokom 2012 o zhruba 22 percentuálnych bodov.
 reklama


Zdroj: SITA/Netky Katarína Žáková

Foto:  PixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok