Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
19. jan. 2022Drahomíra
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
04.02.2020 05:23 Kultúra
Odpustí sa im to v knihe, ale v reálnom živote už nie
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
04.02.2020 05:23 Kultúra

Odpustí sa im to v knihe, ale v reálnom živote už nie„Milenci si vymieňajú hriešne sľuby. Delí ich viera v to, čo sa nikdy nestane. Zakázaná láska je totiž oveľa nevidomejšia ako tie ostatné, odmieta si priznať prehru."


Vo všeobecnosti je spoločnosť zhovievavejšia k prehreškom jej členov, pokiaľ sú ukryté na stránkach kníh. Prečo je to tak?


Príčina nemá nijaký filozoficky ladený základ, nad ktorým by bolo potrebné dlho-predlho hĺbať. Je to jednoducho preto, lebo kým je to iba v knihe, od čitateľa je to vzdialené na kilometre.


Môže sa úplne zžiť s postavou a po dočítaní zažívať vďaku, že jemu sa nič také nestalo. Akonáhle sa však niečo podobné objaví vo svete, ktorý je hmatateľný a až príliš blízky každému, akákoľvek snaha o pochopenie či dokonca súcit, neprichádza ani len na myseľ.

 

 

Trpký je osud mileniek
Nie je to síce ustálené pravidlo, ale autor si málokedy za hrdinku vyberie manželku, väčšinou sa rozhodne dať do čela príbehu tú druhú stranu, teda milenku. Čím to je, to neviem, ale azda za to nesie zodpovednosť skutočnosť, že kým manželka je v podstate stále rovnako unesená rutinou (varenie, deti, práca), milenka je, naopak, premenlivá, jej city sú intenzívne silné a motívy konania zaujímavé.


Nevera v knihách je ale braná celkom inak ako mimo nej. Román zakázanú lásku zobrazuje tragicky, ba až závideniahodne. Manžel nie je šťastný, umára ho povinnosť, vlečie sa mu rok za rokom, až kým nestretne ju. Ona je to, čo mu dostatočne otvorí oči a on uvidí nahotu manželstva bez toho, aby sa naďalej klamal. Začne sa láska, najskôr sa jej, samozrejme, obaja vzopierajú, čo im len sily stačia. Keď však spadne i posledná zábrana a dvojica si potajme začne snívať zakázaný sen, je o všetkom rozhodnuté.


Manžel teda mení kabáty, žije dvojito, raz tu, raz tam. Čitateľ je dojatý, pretože o takej láske počúva takmer v každej zaľúbenej piesni a tu ju konečne objavil.

 

 

Koniec to napraví
Autor milencom len veľmi zriedka dá dôjsť do šťastného konca. Vyvrcholenie prichádza, keď sa má manžel rozhodnúť. Dá prednosť láske alebo sľubu, ktorý kedysi zložil?


Niečo sa stane, niekto to celé prekazí a z veľkolepej romance je odrazu iba prach. Plače sa, pretože to, čo sa nemalo spojiť, sa napokon rozdelilo. A čitateľ je dojatý tiež, hoci podvedome vie, že by nemal nadŕžať afére. Posledná kapitola odznie, do zoznamu sa priráta ďalší dočítaný titul a na konci ostane hlboký povzdych.

 

Knižný tip
Pokiaľ by si niekto chcel overiť teóriu v praxi, odporúčam dielo Posledný list od milenca, ktorý vzišiel z pera populárnej Jojo Moyes.


Je to vášnivý a nezabudnuteľný zážitok, v ktorom sa prelínajú dve dejové línie. Historická časť zobrazuje manželku a jej milenca, ktorí bez seba strácajú duše, tá súčasná odhaľuje milenku a jej odsúdenie na večné čakanie. Čaká, kým zavolá, kým jej z tajného zákutia domu pošle textovú správu, kým...


Či to bude láska, ktorá pretrvá až do smrti, to je už tajomstvo, ktoré mi nemožno prezrádzať. Je vpísané na stránkach a počká si na zvedavca, ktorý bude dychtiť po jeho objavení.

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: Netky Michaela Mihoková

Foto:  Ikar, Unsplash, PexelsNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok