Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
26. máj. 2020Dušan
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
08.10.2010 06:51 Zaujímavosti
Odsúdení sa dočasne mimo väzenia za odmenu nedostanú, dôvodom je utečenec
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
08.10.2010 06:51 Zaujímavosti

Odsúdení sa dočasne mimo väzenia za odmenu nedostanú, dôvodom je utečenec
0dsúdení sa na nejakí čas nedostanú mimo väzenia na základe mimoriadnej odmeny, voľna či povolenej vychádzky. Na dnešnej tlačovej konferencii to oznámil generálny riaditeľ Zboru väzenskej a justičnej stráže (ZVJS) SR Róbert Mudronček. Tento krok je reakciou na čerstvý prípad odsúdeného Ľuboša Kračuníka, ktorý sa po udelení mimoriadneho voľna nevrátil do väzenia a navyše mal spáchať zločin znásilnenia, sexuálneho násilia a krádeže.
"Vydal som pokyn pre všetkých riaditeľov ústavov, aby zastavili povoľovanie opustení odsúdených z ústavov, teda udeľovanie mimoriadnych opustení ústavu, ako aj vychádzky," vysvetlil Mudronček. Tento stav podľa neho potrvá dovtedy, kým sa neprijmú také systémové opatrenia, ktoré by minimalizovali riziko možných zlyhaní odsúdených.
Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (SDKÚ-DS) zdôraznila, že z Kračuníkovho prípadu potrebuje kompletnú informáciu na to, aby bolo možné posúdiť, kto individuálne zlyhal a na základe toho vyvodiť prípadnú individuálnu zodpovednosť. "Som presvedčená, že v systéme máme problém, keďže neexistujú jasné pravidlá na to, za akých okolností môžu byť odsúdení pustení mimo ústav. Preto sme sa dohodli na tomto riešení," vysvetlila. Tvrdí, že je nutné nastaviť systém tak, aby bolo minimalizované riziko takýchto zlyhaní.
Kračuník sa podľa nej dostal na slobodu preto, lebo systém umožňuje mimoriadne odmeny aj vo forme takejto vychádzky. "Problém, ktorý ja vidím, je, že nie sú nastavené pravidlá a kritériá, za akých podmienok takúto mimoriadnu odmenu môže riaditeľ udeliť," upozornila. Zároveň nie je ani jednoznačne nastavené, kto takéto voľno dostať nemôže.
Na otázku, či "stopka" pre väzenské vychádzky neprichádza neskoro, odvetila, že s každým riešením možno prichádzať vtedy, keď sa zistí systémový problém. "Pán Mudronček bol do funkcie vymenovaný 1. októbra. ZVJS po štyroch rokoch potrebuje stabilizáciu a nastaviť pravidlá nanovo. Je mi ľúto, že toto sa stalo, ale generálny riaditeľ má moju plnú dôveru," uistila.
Ako dlho bude dočasný zákaz vychádzok trvať, zatiaľ nie je jasné. "Pán riaditeľ ma informoval, že v prvej polovici budúceho týždňa budeme mať komplexnú správu na stole a budeme potom informovať o opatreniach," dodala.
Policajti zadržali 39-ročného Ľuboša Kračuníka z Veľkých Kapušian, ktorý sa po udelení mimoriadneho voľna nevrátil do Ústavu na výkon trestu odňatia slobody v Prešove, v stredu 6. októbra v Rožňave. Rožňavský policajný vyšetrovateľ ho obvinil zo zločinu znásilnenia, sexuálneho násilia a krádeže, ktorého sa mal dopustiť počas pobytu na slobode, za čo mu hrozí až 15-ročné väzenie. Znásilniť mal 14-ročné dieťa a sexuálneho násilia sa mal dopustiť na recepčnej rožňavského hotela.
V minulosti bol tento muž šesťkrát obvinený z násilnej trestnej činnosti ako lúpež, porušenie domovej slobody, znásilnenie a sexuálne násilie.

Zdroj: TASRreklama


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:   TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok