Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
25. jan. 2021Gejza
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
08.02.2017 15:12 Ekonomika
Odvetvové kolektívne vyjednávanie OZ KOVO pokračuje pomalým tempom
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
08.02.2017 15:12 Ekonomika

Odvetvové kolektívne vyjednávanie OZ KOVO pokračuje pomalým tempomBRATISLAVA - Kolektívne vyjednávania v jednotlivých odvetviach pokračujú pomalým tempom. Zamestnávatelia reagujú odmietavo na argumenty zástupcov odborárov o nízkej mzdovej úrovni a nedostatku pracovnej sily na Slovensku. Informuje o tom na svojej webovej stránke Odborový zväz (OZ) KOVO.


Odborári sa nedohodli na zvýšení platov zamestnancov vo viacerých odvetviach, akými sú napríklad strojársky či elektrotechnický priemysel. Komplikované rokovania sú aj v sektore autobusovej dopravy.

 

Ako informovalo OZ KOVO, v odvetví strojárskeho priemyslu po druhom kole rokovaní zamestnávatelia navrhli 3-% zvýšenie tarifných miezd s tým, že až druhý tarifný stupeň bude na úrovni minimálnej mzdy 435 eur, a tiež pod podmienkou, že kolektívna zmluva vyššieho stupňa bude obsahovať ustanovenie týkajúce sa noriem spotreby práce.

 

"S týmto návrhom OZ KOVO nie je ochotné súhlasiť," informovali odborári s tým, že ak nedôjde k dohode, zvážia podanie žiadosti o určenie sprostredkovateľa. Ďalšie kolo vyjednávania sa uskutoční 15. februára tohto roka.

 

K dohode o raste taríf nedošlo zatiaľ ani v odvetví elektrotechnického priemyslu. Dôvodom bol nesúhlas niektorých členov zamestnávateľského zväzu s požiadavkou OZ KOVO, aby sa tarifné mzdy v prvom tarifnom stupni rovnali minimálnej mzde na úrovni 435 eur.

 

V odvetví sklárskeho priemyslu na treťom kole kolektívneho vyjednávania došlo k dohode, že kolektívna zmluva bude obsahovať aj mzdovú časť v podobe tarifných miezd a zmluvné strany sa dohodli aj na ich výške. Rokovania sa opäť uskutočnia 17. februára 2017. OZ KOVO predpokladá, že by malo dôjsť ku konsenzu.

 

Komplikovaná je však podľa odborárov situácia v odvetví autobusovej dopravy. Ani po druhom kole rokovaní totiž nedošlo  k dohode o raste miezd. "Návrh sprostredkovateľky, ktorým navrhla zvýšenie tarifných miezd o 6 % v roku 2017 aj v roku 2018, zvýšenie priemerných miezd o 3 % a o ďalšie 2 % v prípade splnenia hospodárskeho plánu v roku 2017 aj v roku 2018, zamestnávatelia neakceptovali," priblížil OZ KOVO.

 

Zatiaľ nebolo ukončené ani kolektívne vyjednávanie v odvetví bytového hospodárstva. Tento mesiac sa uskutoční stretnutie zástupcov odborov s predstaviteľmi Združenia bytového hospodárstva, ktorým by sa malo kolektívne vyjednávanie zavŕšiť.

 

Výnimkou je zatiaľ len odvetvie hutníckeho priemyslu, v ktorom si zamestnanci finančne polepšia. Dodatok ku kolektívnej zmluve vyššieho stupňa bol totiž podpísaný 30. januára tohto roka. Ním sa zvyšujú tarifné mzdy v priemere o 4,5 % s účinnosťou od 1. januára tohto roka.

 

Vyššie mzdy budú mať aj zamestnanci hasičského a záchranného zboru. Kolektívna zmluva bola podpísaná 22. decembra 2016. Pracovníkom garantuje navýšenie miezd v roku 2017 o 4 % plus 2 % priznaných funkčných platov, a to od 1. septembra tohto roka. Okrem toho došlo k rozdeleniu zmien a pracovnej pohotovosti, niektorým úpravám plnení zo sociálneho fondu, či navýšeniu hodnoty stravného lístka pre zamestnancov.

 reklama


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:  SITANašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok