Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
25. sep. 2020Vladislav
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Richard Raši
Richard Raši
08.10.2019 21:27 Domov
OECD ocenila prístup Slovenska v boji proti korupcii pri čerpaní eurofondov
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
08.10.2019 21:27 Domov

OECD ocenila prístup Slovenska v boji proti korupcii pri čerpaní eurofondovBRATISLAVA - Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu (ÚPVII) úspešne napreduje v boji proti korupčnému správaniu pri implementácii fondov Európskej únie.


Dôkazom je kľúčový projekt Stratégie SR pre riadenie rizík spojených s podvodmi a korupciou v eurofondoch. Prístup Slovenska v boji proti korupcii ocenil na utorňajšom stretnutí s vicepremiérom Richardom Rašim (Smer-SD) zástupca generálneho tajomníka OECD Jeffrey Schlagenhauf. Informoval o tom tlačový odbor ÚPVII.

 

"Výsledky projektu ukazujú správnosť nastúpenej cesty boja proti korupcii pri čerpaní európskych peňazí. Úrad vyvíja systematické úsilie v zlepšovaní národných protikorupčných postupov. Z tohto dôvodu už teraz koordinujeme postupné zavádzanie opatrení z pripravenej národnej stratégie a budeme v tom pokračovať aj pri príprave programového obdobia po roku 2020," uviedol vicepremiér Raši.

 

Spolupráca na projekte medzi ÚPVII a OECD sa začala v máji minulého roku podpisom Deklarácie o spolupráci v boji proti korupcii a podvodom medzi Richardom Rašim a vtedajšou zástupkyňou generálneho tajomníka OECD Mari Kiviniemi.

 

Táto aktivita je jedným z bodov Akčného plánu na posilnenie transparentnosti a zjednodušenie čerpania eurofondov, ktorý vypracoval ÚPVII a následne schválila vláda ešte v septembri 2017. Expertný tím OECD uskutočnil od leta 2019 päť poznávacích misií a jeden expertný workshop.

 

 

Koncom minulého roka vykonal ÚPVII kontroly zavádzania a plnenia opatrení akčného plánu na šiestich ministerstvách. Na základe spätnej väzby od rezortov, zástupcov občianskej spoločnosti a prijímateľov, úrad vicepremiéra priebežne prehodnocuje, upravuje a rozširuje procesy a postupy zavedené akčným plánom. Súčasťou je aj ďalších 12 opatrení, ktoré môžu celý systém ešte viac vylepšiť.

 

Medzi najdôležitejšie opatrenia patrí zlepšenie komunikácie orgánov zodpovedných za riadenie eurofondov s orgánmi činnými v trestnom konaní, zriadenie špeciálnej pracovnej skupiny na zdieľanie informácií medzi jednotlivými subjektmi, pokračovanie v prijímaní etických kódexov či nevyhnutnosť vytvorenia analytického prostredia, ktoré bude hĺbkovo skúmať vznikajúce nezrovnalosti, zistenia z auditov, ale aj podvody.

 

K zjednodušeniu týchto krokov prispela aj elektronizácia procesov. "Štátne orgány tiež prestali zaťažovať žiadateľov požadovaním potvrdení, ktoré si vedia získať v rámci štátnej správy. Pozitívne zmeny nastali aj v niektorých procesoch verejného obstarávania, napriek tomu vidíme v tejto oblasti priestor na ďalšie zjednodušovanie procesov," dodal vicepremiér.reklama


Zdroj: TASR/netky BL

Foto:  TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok