Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
12. aug. 2020Darina
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
27.11.2012 11:55 Ekonomika
OECD: Slovenská ekonomika tento rok vzrastie o 2,6 %, budúci rok spomalí na 2 %
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
27.11.2012 11:55 Ekonomika

OECD: Slovenská ekonomika tento rok vzrastie o 2,6 %, budúci rok spomalí na 2 %OECD Slovenská ekonomika tento rok vzrastie o 2,6 %, budúci rok spomalí na 2 % - Slovensko Slovenská ekonomika tento rok vzrastie o 2,6 %, odhaduje vo svojej aktuálnej prognóze vývoja svetovej ekonomiky Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OEC


Slovenská ekonomika tento rok vzrastie o 2,6 %, odhaduje vo svojej aktuálnej prognóze vývoja svetovej ekonomiky Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD). Motorom rastu SR je predovšetkým export automobilového sektora. Aj napriek spomaleniu tempa ekonomiky v druhom polroku zostáva slovenský rast medzi najvyššími spomedzi členských štátov OECD.
      Organizácia so sídlom v Paríži vydáva prognózu vývoja globálnej ekonomiky dvakrát ročne. V porovnaní s májovou predpoveďou aktuálne výrazne znížila odhad tempa rastu slovenskej ekonomiky v budúcom roku z 3 % na 2 %. Na konci budúceho roka by sa však hospodárstvo malo začať opäť zotavovať a v roku 2014 vzrásť až o 3,1 %, a to vďaka oživeniu svetového obchodu.
      Súkromná spotreba zostane na Slovensku podľa OECD zrejme utlmená. Brzdia ju nezamestnanosť a rozsiahla fiškálna konsolidácia. Organizácia verí, že sa vláde na budúci rok podarí splniť sľub a zníži rozpočtový deficit pod 3 % HDP. Splnenie tohto cieľa by podľa OECD bolo "vítaným krokom smerom k dlhodobej udržateľnosti verejných financií". Upozorňuje však, že si to bude vyžadovať vysoké konsolidačné úsilie. Škrty vo výdavkoch by sa nemali dotknúť položiek podporujúcich rast, ako sú vzdelanie a aktívne politiky na trhu práce, radí OECD.
      Organizácia očakáva, že rozpočtový schodok tento rok klesne na 4,6 % z vlaňajších 4,9 % HDP. Na budúci rok by sa mal znížiť na 2,9 % a v roku 2014 na 2,4 %. Celkový verejný dlh však bude pokračovať v raste a už tento rok prekročí 50 % HDP. OECD prognózuje, že vyskočí na 52,2 % HDP z vlaňajších 43,3 % HDP. V roku 2013 by mal dosiahnuť 54,9 % a 56,2 % v roku 2014.
      Vládna spotreba tento rok klesne o 0,6 % po jej 4,3-% znížení vlani. Na budúci rok by sa však už mala zvýšiť o 0,2 % a v roku 2014 o 0,7 %. Celkový domáci dopyt bude podľa OECD tento rok stagnovať, na budúci rok vzrastie o 0,5 % a v roku 2014 o 1,5 %.
      Miera nezamestnanosti tento rok na Slovensku mierne vzrastie na 13,7 % z 13,5 % vlani. Na budúci rok opäť mierne klesne na 13,6 % a v roku 2014 by sa mala znížiť na 13 %, avizuje v aktuálnej prognóze OECD.

Zdroj: TASR


reklama


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:   TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok