Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
10. jún. 2023Margaréta
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
19.03.2023 08:00 Ekonomika
OECD zlepšila prognózu tohtoročného vývoja ekonomiky, riziká však pretrvávajú
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
19.03.2023 08:00 Ekonomika

OECD zlepšila prognózu tohtoročného vývoja ekonomiky, riziká však pretrvávajúParíž - Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) zlepšila vyhliadky tohtoročného vývoja svetovej ekonomiky s tým, že inflačné šoky sa zmiernili.


Na druhej strane, zvyšujúce sa úrokové sadzby budú riziká udržiavať naďalej na vysokej úrovni.  Po raste v minulom roku o 3,2 % by svetová ekonomika mala tento rok vzrásť o 2,6 %, uviedla OECD v najnovšom výhľade ekonomického vývoja. Najnovšie údaje predstavujú zlepšenie prognózy, keďže v tej ostatnej z novembra minulého roka OECD počítala na tento rok s rastom o 2,2 %. K zlepšeniu odhadu prispelo ukončenie prísnych protipandemických opatrení v Číne a pokles svetových cien energií a potravín. V roku 2024 by sa rast svetovej ekonomiky mal zrýchliť na 2,9 %. Aj v tomto prípade to predstavuje zlepšenie prognózy, keď v novembri organizácia odhadovala ekonomický rast v roku 2024 na úrovni 2,7 %. OECD očakáva, že inflácia v 20 najväčších ekonomikách sveta by mala tento rok výrazne spomaliť. Odhaduje, že v porovnaní s infláciou na úrovni 8,1 % v roku 2022 dosiahne tento rok 5,9 %. Spomaliť by mala aj v roku 2025, a to na 4,5 %. Avšak napriek neustálemu zvyšovaniu úrokových sadzieb a postupnému zmierňovaniu rastu spotrebiteľských cien inflácia v 20 najväčších ekonomikách bude stále nad strednodobým inflačným cieľom 2 %. Pri USA očakáva OECD tento rok rast na úrovni 1,5 %. V budúcom roku sa tempo rastu podľa organizácie spomalí na 0,9 %, keďže OECD očakáva, že zvyšovanie úrokových sadzieb bude tlačiť na spotrebiteľský dopyt. Nové čísla naznačujú zlepšenie odhadu na tento a zhoršenie odhadu na budúci rok. V novembrovej prognóze totiž OECD počítala s rastom americkej ekonomiky v tomto roku iba o 0,5 %, zatiaľ čo na rok 2024 uvádzala rast na úrovni 1 %. Čo sa týka Číny, druhej najväčšej ekonomiky sveta, OECD počíta tento rok s jej rastom o 5,3 %, zatiaľ čo v novembri očakávala rast čínskej ekonomiky na úrovni 4,6 %. Zlepšila aj odhad na rok 2024, aj keď tempo rastu sa oproti tomuto roku spomalí. Pred štyrmi mesiacmi organizácia očakávala rast v budúcom roku na úrovni 4,1 %, teraz odhaduje, že to bude o 4,9 %. OECD zlepšila prognózu vývoja ekonomiky aj pre eurozónu, k čomu prispelo zníženie cien energií v porovnaní s vývojom na začiatku minulého roka. OECD očakáva, že ekonomika eurozóny vzrastie tento rok o 0,8 % oproti pôvodnej prognóze rastu na úrovni 0,5 % a vyšší oproti pôvodným odhadom bude aj rast v budúcom roku. Zatiaľ čo v novembri OECD počítala s rastom ekonomiky menovej únie v roku 2024 o 1,4 %, teraz predpokladá, že rast dosiahne 1,5 %. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters. reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR/ KB Netky

Foto:  ilustračné foto pixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok