Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
19. apr. 2021Jela
BratislavaBratislava 13°
Biblia
TV program
Moje Netky
Delfín tuponosý
Delfín tuponosý
04.03.2021 11:49 Zaujímavosti
Ohrozený delfín tuponosý je najroztomilejšie zviera na svete!
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
04.03.2021 11:49 Zaujímavosti

Ohrozený delfín tuponosý je najroztomilejšie zviera na svete!DELFÍN TUPONOSÝ - Zvieratko, ktoré sa neustále usmieva.


Delfín Irrawaddy, orcela tuponosá, alebo jednoducho delfín tuponosý, sa nachádza na pobreží  južnej a juhovýchodnej Ázie a v niekoľkých riekach Ayeyarwady v Mjanmarsku, Mahakam v indonézskom Borneu a Mekong, ktorý preteká niekoľkými krajinami vrátane Číny, Mjanmarska, Thajska, Laosu, Kambodže a Vietnamu.

 

 

Jeho zaoblené čelo a krátky zobák mu dávajú úžasne roztomilý vzhľad, so zakrivenými ústami vytvára ilúziu, že sa usmieva.

 

 

Žial, tento druh delfína je ohrozený a veľakrát ho rybári chytia omylom pri rybolove. Čelia veľkému nebezpečenstvu sietí, nadmerného rybolovu a nezákonných rybolovných praktík, ako je napríklad elektrický rybolov.

 

"Ochrana Irrawaddy delfínov je zásadná pre celkové zdravie rieky Mekong. Delfín Irrawaddy je tiež považovaný za posvätné zviera Khmérom aj Laosom a je dôležitým zdrojom príjmu a pracovných miest pre komunity zapojené do ekoturistiky sledujúcej delfíny," povedali  na World Wildlife Found odborníci.

 

Podľa WWFje počet kriticky ohrozených delfínov na rieke Mekong „stabilný“. V súčasnej dobe existuje celkom 89 Irrawaddy delfínov v tejto oblasti, čo je mierny pokles z odhadu 92 v roku 2018.

 

 

 „Aj keď prieskum potvrdil, že počet riečnych delfínov v Kambodži sa stabilizoval, stále ich je málo, takže sú nevyhnutne potrebné intenzívnejšie ochranné opatrenia,“ uviedol Seng Teak, riaditeľ World Wildlife Found.

 

 

Pár informácií o delfínoch

 

Podľa World Wildlife Found majú tieto delfíny 12-19 malých zubov na každej strane oboch čeľustí, priemernú hmotnosť až 198 kilogramov a dĺžku až 2,7 metra.

 

Vedeli ste, že mladé delfíny zostávajú so svojou matkou po dobu 2 až 3 rokov? Gravidita u nich trva 9 17 mesiacov. Sú schopné ponoriť sa do hĺbky jedného kilometra dokážu plávať rýchlosťou do 40 kilometrov za hodinu.

 

 

Delfín má zvláštnu schopnosť. Počas spánku mu stále funguje jedna polovica mozgu a tak môže oddychovať a súčasne stirehnuť, či je všetko v poriadku. Tieto milé zvieratká sa dožívajú 40 – 50 rokov. Žijú v skupinách a vzájomne sa o seba starajú.

 

Sú to krásne a inteligentné tvory, čo poviete?reklama


Zdroj: Netky Kristýna Peštová

Foto:  ledbible.com/ WikipediaNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok