Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
20. okt. 2020Vendelín
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Poslanec NR SR za OĽaNO Jozef Viskupič
Poslanec NR SR za OĽaNO Jozef Viskupič
08.05.2014 09:55 Domov
OĽaNO chce záchranky vyberať cez elektronickú aukciu
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
08.05.2014 09:55 Domov

OĽaNO chce záchranky vyberať cez elektronickú aukciuBRATISLAVA - Prevádzkovatelia ambulancií záchrannej zdravotnej služby by mali byť po novom vyberaní elektronickou aukciou, ktorá by nahradila súčasné výberové konanie.


V novele zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti to navrhujú poslanci Eva Horváthová, Jozef Viskupič a Erika Jurinová (všetci OĽaNO). Právnou normou sa bude parlament zaoberať na májovej schôdzi.
     

OĽaNO chce zároveň určiť také podmienky a lehoty elektronickej aukcie, aby boli všetky záchranné stanice aj po uplynutí potrebných povolení nepretržite obsadené. Súčasné ustanovenia o výberových konaniach na vydanie povolenia na prevádzkovanie ambulancie záchrannej zdravotnej služby totiž Obyčajní nepovažujú vzhľadom na nejednoznačnosť, netransparentnosť a prílišnú všeobecnosť ich znenia za prijateľné. Myslia si, že platné kritériá a spôsob hodnotenia žiadostí o vydanie povolenia poskytujú značný priestor na subjektívne hodnotenie a umožňujú tým uprednostňovanie určitých žiadateľov o vydanie povolenia. "V súčasnosti preto nemožno zaručiť spravodlivý a transparentný výber najvhodnejšieho uchádzača o prevádzkovanie ambulancie záchrannej zdravotnej služby," píše trojica poslancov v dôvodovej správe.
     

Systém výberu žiadateľov je podľa nich potrebné zmeniť tak, aby zaručoval transparentný a nediskriminačný výber a čestnú hospodársku súťaž. "Realizáciou elektronickej aukcie by sa súčasne znížili výdavky v rámci verejnej správy a docielilo by sa kvalitnejšie poskytovanie neodkladnej zdravotnej starostlivosti," argumentujú Obyčajní.
     

Elektronickú aukciu má podobne ako v súčasnosti výberové konanie uskutočňovať ministerstvo zdravotníctva. Spôsob jej realizácie musí byť objektívny, transparentný a nediskriminačný a systém elektronickej aukcie certifikovaný podľa zákona o verejnom obstarávaní. Kritériami hodnotenia majú byť cena, projekt stratégie a rozvoja záchrannej zdravotnej služby a návrh systému kvality, technický stav ambulancie záchrannej zdravotnej služby, materiálno-technické vybavenie a personálne zabezpečenie ambulancie záchrannej zdravotnej služby. Pomer cenovej ponuky k ostatným kritériám hodnotenia OĽaNO nastavuje vo výške 70 ku 30.
     

Rezortu zdravotníctva sa vlani nepodarilo zabezpečiť nepretržité obsadenie staníc vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby. Z dôvodu nedotiahnutých administratívnych úkonov v septembri päť dní nemohli zo staníc Trenčín a Bratislava lietať záchranárske vrtuľníky. Poslanec NR SR Viliam Novotný (SDKÚ-DS) podal pre kauzu v utorok (6.5.) trestné oznámenie na ministerstvo zdravotníctva. Chce ním dosiahnuť prešetrenie, či rezort porušil zákon, keď nezabezpečil vydanie povolení pre dve sídla vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby riadne a včas.reklama


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:  SITANašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok