Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
16. jan. 2022Kristína
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Novorodeniatko, ilustračná fotografia.
Novorodeniatko, ilustračná fotografia.
01.12.2021 12:28 Domov
Ombudsmanka rieši právo na sprevádzajúcu osobu detí a žien rodičiek. Opäť sa obrátila na hlavného hygienika!
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
01.12.2021 12:28 Domov

Ombudsmanka rieši právo na sprevádzajúcu osobu detí a žien rodičiek. Opäť sa obrátila na hlavného hygienika!BRATISLAVA - Verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová sa opäť obracia na hlavného hygienika SR Jána Mikasa so žiadosťou o novelizáciu vyhlášky, ktorá bude okrem výnimiek zo zákazu návštev upravovať aj sprievod detí a rodiacich žien.


 

Patakyová zároveň žiada o stanovenie podmienok pre túto kategóriu osôb v súlade s usmernením Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR. Informovala o tom Michaela Pavelková z odboru komunikácie a protokolu Kancelárie verejného ochrancu práv.

 

 

List hlavnému hygienikovi

Ombudsmanka v liste hlavnému hygienikovi upozorňuje, že podľa usmernenia MZ SR počas pandémie nového koronavírusu sú k návštevám pacientov hospitalizovaných v ústavných zdravotníckych zariadeniach okrem návštev upravené aj sprevádzajúce osoby. Podľa neho majú rodičky i maloletí pacienti právo na jej prítomnosť.

 

"Usmernenie však nie je záväzné a sprevádzajúce osoby navyše nie sú upravené vo vyhláške hlavného hygienika. Tá sa týka len zákazu návštev v zdravotníckych zariadeniach," uviedla Patakyová s tým, že v praxi dochádza k situáciám, keď si jednotlivé zdravotnícke zariadenia stanovujú vlastné pravidlá pre prítomnosť sprevádzajúcich osôb alebo ich vnímajú ako návštevy, či dokonca ich prítomnosť vylučujú. "Sprevádzajúca osoba však nie je návšteva, ale právo, ktoré má byť rešpektované," upozornila.

 

 

Právo dieťaťa

Prítomnosť rodičov podľa nej nemožno považovať za bežnú návštevu, pretože ide o právo dieťaťa pri poskytovaní zdravotných služieb. "Toto právo vychádza nielen z medzinárodných dohovorov na ochranu ľudských práv, ale aj z vnútroštátnej legislatívy," vysvetlila.

 

 

Právo na rešpektovanie súkromného života

Pripomenula tiež, že právo na prítomnosť sprevádzajúcej osoby podľa výberu rodičky je súčasťou práva na rešpektovanie súkromného a rodinného života. Ombudsmanka upozornila i na nedávno prijaté štandardy pôrodníckej starostlivosti vydané rezortom zdravotníctva, v ktorých je taktiež vyzdvihnutá dôležitosť sprevádzajúcich osôb a podľa ktorých majú ženy právo na sprevádzajúcu osobu počas celého pôrodu.

 

 

"Uvedomujem si, že vzhľadom na súčasný vývoj v súvislosti s pandémiou ochorenia COVID–19 vystúpili do popredia iné okruhy otázok, avšak považujem za nevyhnutné, aby sa počas pandémie COVID–19 uplatňovali jednotné štandardy a postupy s cieľom zabezpečiť všetkým pacientom a pacientkam rovný prístup k rovnako kvalitnej zdravotnej starostlivosti na celom území Slovenska," doplnila verejná ochrankyňa práv.

 

Súvisiaci článok: Parlament zmietol zo stola právo na sprevádzajúcu osobu detí a žien rodičiek

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR/ Netky Kristýna Peštová

Foto:  Unsplash/ TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
reklama
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok