Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
18.07.2017 10:45 Domov
Onkologický pacienti sa k svojim liekom dostanú jednoduchšie
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
18.07.2017 10:45 Domov

Onkologický pacienti sa k svojim liekom dostanú jednoduchšieBRATISLAVA – Niektorí onkologický pacienti majú problém so zdravotnými poisťovňami.


Tie im žiaľ odmietajú uhradiť drahé lieky, ktoré nevyhnutne potrebujú k liečbe nádorových ochorení. V mnohých prípadoch musia pacienti čakať na udelenie výnimky, dokonca aj v prípadoch, že im poisťovňa vyhovie. Doteraz bolo totiž bežnou praxou, že onkologický pacienti, ktorí bojujú nie len so zákernou chorobou, bojujú aj za získanie potrebných liečiv. Keďže je ich liečba finančne veľmi náročná, zdravotné poisťovne neuhrádzajú liečbu v plnej výške. Liečivá, ktoré uľavujú od silných bolestí, predlžujú či skvalitňujú ich život, si musia pacienti uhrádzať vo vlastnej réžií.  
 
Od nového roka by sa to však malo zmeniť. Ministerstvo zdravotníctva totiž plánuje zmenu, na základe ktorej by boli drahé lieky plne uhrádzané z verejného zdravotného poistenia. Pacienti by v budúcom roku nemali čakať na liečbu a nemali by byť odkázaní na rozhodnutie zdravotnej poisťovne, či im túto liečbu schváli. Liečba by sa mala sprístupniť takmer okamžite.
 
Rezort zdravotníctva garantuje, že lieky ktoré ročne stoja až 120-miliónov eur budú pre ťažko chorých pacientov oveľa prístupnejšie a minimum liečiv ostane na výnimku. Zmena však nastane v tom, kto ich bude v konečnom dôsledu uhrádzať. Zdravotná poisťovňa by na základe novely zákona mala uhrádzať 70-90% ceny lieku. Zmeny sú zatiaľ v pripomienkovom konaní. Jej cieľom je presadiť, aby každá farmaceutická firma musela prispievať alebo poskytovať zľavu onkologickému pacientovi na drahý neuhrádzaný liek poisťovňou. Výrobcovia liekov budú musieť predkladať ministerstvu ročné plány o tom, koľko bude stáť liečba pacienta daným liekom a ak prekročia určený limit, budú musieť zdravotným poisťovniam rozdiel doplatiť.
 reklama


Zdroj: netky KZ

Foto:  TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok