Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
27. okt. 2020Sabína
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Bude to prechod zameraný výlučne na obnoviteľných zdrojoch.
Bude to prechod zameraný výlučne na obnoviteľných zdrojoch.
26.05.2020 11:52 Environetky
Osem členských krajín EÚ podporilo zemný plyn na dosiahnutie klimatickej neutrality
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
26.05.2020 11:52 Environetky

Osem členských krajín EÚ podporilo zemný plyn na dosiahnutie klimatickej neutralityBRATISLAVA - Slovensko sa pripojilo k stanovisku ďalších siedmich štátov EÚ, ktoré zdôrazňujú význam zemného plynu pri dosiahnutí cieľa klimatickej neutrality do roku 2050.


Prechod na obnoviteľné zdroje 

Energetická a klimatická politika EÚ by podľa signatárov mala uznať existenciu národných a regionálnych rozdielov a mala by umožniť implementáciu riešení "šitých na mieru". Prechod založený výlučne na obnoviteľných zdrojoch energie nezohľadňuje potrebu diverzifikovaného energetického mixu v EÚ.

 

 

Cieľ a signatári

Dokument podpísalo okrem Slovenska aj Bulharsko, Česká republika, Grécko, Maďarsko, Litva, Poľsko a Rumunsko. Štáty v ňom vyzdvihli úlohu zemného plynu pri prechode na bezuhlíkové technológie. Infraštruktúra zemného plynu by sa podľa nich mohla v budúcnosti využívať na dopravu biometánu, vodíka, ale aj ďalších plynov. "Plynárenská infraštruktúra by sa preto mala považovať za jednu z možností trvalo udržateľného a rýchleho prechodu k čistejšej výrobe tepla a elektrickej energie," zdôraznili signatári.

 

Možné obavy 

S postupným zvyšovaním podielu nestálych obnoviteľných zdrojov energie v energetickom mixe EÚ bude vysoká flexibilita plynárenskej infraštruktúry podľa dokumentu nevyhnutná na efektívnu prevádzku energetických systémov niektorých európskych krajín a regiónov.

Štáty s rozvinutou plynárenskou sieťou sa však obávajú zníženia investícií do tejto infraštruktúry.

 

 

Len projekty s nulovými emisiami 

Koncom minulého roka totiž Európska investičná banka (EIB) oznámila, že od roku 2021 zníži financovanie projektov v oblasti fosílnych palív. Obmedzenie financovania plynárenských projektov avizovala aj Európska komisia. Tá chce podporovať iba tie projekty plynovej infraštruktúry, ktoré prispejú k dosiahnutiu cieľa nulových emisií.

 

 

Rovnomerné financovanie 

Signatári "pozičného dokumentu" Úloha zemného plynu v klimaticky neutrálnej Európe si myslia, že EÚ by mala dodržať zásadu technologickej neutrality. "Príslušné investície nemôžu byť predmetom diskriminačného zaobchádzania z hľadiska financovania EÚ," zdôrazňuje dokument. Spoločnosti, ktoré prevádzkujú plynárenskú infraštruktúru, by podľa neho mali mať rovnaký prístup k vonkajšiemu kapitálu ako spoločnosti prevádzkujúce elektrické siete.

 

 

 

 reklama


Zdroj: TASR/Netky Lukáš Čief

Foto:  Pixabay, PexelsNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok