Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
4. dec. 2020Barbora
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
15.10.2014 10:06 Zahraničie
OSN: Uvažujme, rozhodujme a konajme spoločne proti krajnej chudobe
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
15.10.2014 10:06 Zahraničie

OSN: Uvažujme, rozhodujme a konajme spoločne proti krajnej chudobeNEW YORK - Cieľom témy, ktorú Organizácia Spojených národov (OSN) vybrala pri príležitosti Medzinárodného dňa za odstránenie chudoby, je aj zabezpečiť účasť ľudí žijúcich v krajnej chudobe a trpiacich sociálnym vylúčením na rozvojovom programe po roku 2015.


Medzinárodný deň za odstránenie chudoby pripadá na 17. októbra a jeho téma v roku 2014 znie: "Nezabudnime na nikoho: Uvažujme, rozhodujme a konajme spoločne proti krajnej chudobe". V tomto roku sa oficiálne podujatie pri príležitosti Medzinárodného dňa za odstránenie chudoby majú podľa informácií stránky OSN uskutočniť 17. októbra v newyorskom sídle svetovej organizácie.

 

Prah chudoby bol podľa informácií OSN stanovený na 1,25 dolára na deň pri cenách, aké platili v roku 2005. 

 

Odstránenie chudoby vo svete je jednou z najdôležitejších úloh súčasnosti, najmä v Afrike a v rozvojových štátoch, uviedla OSN. Ľudstvo v súčasnosti žije v čase druhej Dekády OSN za odstránenie chudoby - trvá v období 2008-2017. Aj keď po prvej  Dekáde OSN za odstránenie chudoby v rokoch 1997-2006 sa dosiahol istý pokrok pri odstraňovaní chudoby, predsa len na svete existujú rozdiely, čo konkrétnejšie znamená, že v niektorých krajinách sveta počet osôb žijúcich pod prahom chudoby sa naďalej zvyšuje. Pritom ženy a deti predstavujú väčšinu chudobných ľudí osobitne v rozvojových štátoch, osobitne v subsaharskej Afrike.

 

Cieľom druhej Dekády OSN za odstránenie chudoby je účinne podporovať a koordinovať rozvojové ciele, najmä Miléniové ciele pre rozvoj. Valné zhromaždenie OSN (VZ OSN) v decembri 2008 pri vyhlásení druhej Dekády OSN za odstránenie (2008-2017) chudoby v rezolúcii A/RES/63/230 stanovilo tému: "Plná zamestnanosť a dôstojná práca pre všetkých".

 

História Medzinárodného dňa za odstránenie chudoby siaha do roku 1987. Na výzvu francúzskeho kňaza s poľskými koreňmi Josepha Wresinského sa 17. októbra 1987 konalo prvé zhromaždenie približne 100.000 obrancov ľudských práv. Stretli sa na Námestí Trocadéro v Paríži, aby vzdali hold obetiam hladu, násilia a ignorancie a zároveň odmietli biedu. Vyzvali ľudstvo, aby sa zjednotilo v myšlienke rešpektovania ľudských práv.

 

Pri tej príležitosti na mieste, kde bola v roku 1948 podpísaná Všeobecná deklarácia ľudských práv, odhalili tabuľu s textom odmietania hladu, biedy a nevyhnutnosti rešpektovania ľudských práv. 

 

Je na nej zapísaný aj výrok otca Josepha Wresinského: "Tam, kde sú ľudia odsúdení na život v biede, sa porušujú ľudské práva. Je posvätnou povinnosťou spojiť sa, aby sa ich práva dodržiavali."

 

Odvtedy sa 17. októbra každý rok stretávali najchudobnejší a všetci tí, čo sa odmietli zmieriť so stavom chudoby vo svete, aby svedčili o svojej solidarite s biednymi.

 

Bývalý generálny tajomník OSN Javier Pérez de Cuéllar 17. októbra 1992 v mene zahraničných osobností vydal výzvu na uznanie tohto dňa ako Medzinárodného dňa za odstránenie chudoby. V tom čase sa používalo aj spojenie "odmietanie biedy".

 

Valné zhromaždenie OSN 22. decembra 1992 vyhlásilo v rezolúcii (A/RES/47/196) 17. október za Medzinárodný deň za odstránenie chudoby. Od roku 1993 sa tento deň všade vo svete pripomína s cieľom odstraňovať chudobu vo všetkých štátoch, najmä v rozvojových krajinách.
 reklama


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:  SITANašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok