Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
28. jan. 2022Alfonz
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto.
Ilustračné foto.
18.10.2017 17:32 Zdravie
Osteoporóza je na Slovensku podľa odborníka nedostatočne diagnostikovaná
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
18.10.2017 17:32 Zdravie

Osteoporóza je na Slovensku podľa odborníka nedostatočne diagnostikovanáBRATISLAVA - Osteoporóza - ochorenie, pri ktorom sa znižuje obsah kostnej hmoty, je na Slovensku stále nedostatočne diagnostikovaná a liečená.


Myslí si to prezident Spoločnosti pre osteoporózu a metabolické ochorenia kostí (SOMOK) a hlavný odborník ministerstva zdravotníctva pre vnútorné lekárstvo a endokrinológiu profesor Juraj Payer. "Stále platí, že zhruba jedna z dvoch žien a jeden z piatich mužov vo veku nad 50 rokov utrpia nejakú osteoporotickú zlomeninu. Tie klasické lokality sú zápästie, chrbtica, kŕčok stehnovej kosti," povedal Payer. 

 

Odhaduje sa, že osteoporotická zlomenina vznikne vo svete každé tri sekundy. Na Slovensku ročne pribudne asi 39.000 nových zlomenín spôsobených rednutím kostí. Upozorňuje na nevyhnutnosť zmeny zdravotnej politiky týkajúcej sa tohto ochorenia. "Našou ambíciou je zlepšiť manažment rizikovej populácie, diagnostiku a liečbu osteoporózy, znížiť náklady na zlomeniny a zlepšiť prevenciu ďalšej fraktúry, ako aj celkovú prevenciu ochorenia,” uviedol Payer. Prvá fraktúra podľa neho zdvojnásobuje riziko ďalšej fraktúry, ktorá nasleduje zvyčajne o šesť až osem mesiacov.

 

Na Slovensku trpí osteoporózou približne 230.000 pacientov nad 50 rokov, z toho 14 percent je mužov a 86 percent žien. Ročne pribudne celkovo 39.000 nových fraktúr spôsobených rednutím kostí a až polovica z toho u mužov. Kým v prípade žien ide podľa prednostky Internej kliniky LF UPJŠ Nemocnice Košice-Šaca Sone Tomkovej vo väčšine o primárnu osteoporózu spôsobenú menopauzou, muži trpia častejšie na tzv. sekundárnu osteoporózu.

 

Osteoporóza je ochorenie kostného tkaniva, ktoré sa prejavuje ubúdaním množstva kostnej hmoty a poruchami mikroarchitektúry kostí. To vedie k oslabeniu pevnosti kostí, a tým k zvýšeniu lámavosti. Osteoporóza vyvoláva rad ďalších ochorení, k najčastejším patria: akútna a chronická bolesť, problémy s dýchaním, reflux a iné zažívacie problémy, ale aj depresia, zakrivenie chrbta, pokles hmotnosti, či vyklenutie brucha.

 

Ochorenie prezývané aj ako tichý zlodej kostí sa môže celé roky vyvíjať celkom nenápadne a nespôsobovať pacientovi žiadne ťažkosti, až kým sa neobjaví prvá zlomenina. Preto by mal preventívne navštíviť lekára každý, kto má viacero rizikových faktorov ochorenia, najmä ľudia nad 60 rokov. Základnou diagnostickou metódou je denzitometrické vyšetrenie, vďaka ktorému dokážu lekári zhodnotiť zdravie kostí a odhaliť problémy ešte skôr, ako sa prejavia.reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR

Foto:  pixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok