Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
27. jan. 2021Bohuš
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
09.10.2017 11:26 Ekonomika
OZ KOVO organizuje cez víkend pochod za skorší odchod do dôchodku
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
09.10.2017 11:26 Ekonomika

OZ KOVO organizuje cez víkend pochod za skorší odchod do dôchodkuBRATISLAVA - Odborový zväz KOVO spustil petíciu, v ktorej žiada vytvorenie podmienok pre skorší odchod do dôchodku. Odborári pripravili pochod a zhromaždenie, ktorým chcú bojovať za zmenu podmienok. Uskutoční sa v sobotu 14. októbra v Bratislave. Zúčastniť by sa ho malo približne 2000 ľudí, ktorí budú pochodovať od budovy Úradu vlády SR až k budove rezortu práce.


Cieľom OZ KOVO je zmena dnešného dôchodkového systému, a to hlavne snaha zastaviť predlžovanie veku odchodu do dôchodku a vytvorenie možnosti pre skorší odchod bez krátenia výšky dôchodku.

 

"Pracujúci ľudia robia stále viac a viac. Rastie produktivita práce, rastie rentabilita, sú väčšie zisky a Slovensko má najviac nadčasov, prác počas sobôt a nedieľ a nepretržitej prevádzky. Práve preto chceme, aby ľudia, ktorí pracujú v nepretržitej prevádzke, na rizikových pracoviskách, majú ťažké povolanie, aby mohli ísť skôr do dôchodku," uviedol na dnešnej tlačovej konferencii predseda Rady OZ KOVO Emil Machyna. Ministerstvo práce chce OZ KOVO vyzvať, aby začalo pripravovať legislatívu, ktorá by priniesla tzv. zastropovanie dôchodkového veku a preddôchodok.

 

Zväz navrhuje, aby bola zákonom stanovená maximálna hranica veku pre odchod do starobného dôchodku na 64 rokov. Taktiež navrhuje umožniť skorší odchod do dôchodku aj pri náročnejších pracovných pozíciách, napríklad pre ľudí vykonávajúcich rizikové práce s bezprostredným ohrozením zdravia či vo viaczmennej prevádzke tak, aby im skorší odchod do dôchodku nespôsobil krátenie dôchodkovej dávky.

 

OZ KOVO spustilo aj petíciu za skorší odchod do dôchodku. V súčasnosti je vyzbieraných približne 14.000 podpisov. "Podpisy sa začali veľmi dobre zbierať. Plnia sa nám hárky," priblížil Machyna s tým, že cieľom je vyzbierať 110.000 podpisov.

 

Od 1. januára totiž došlo na Slovensku k zmenám týkajúcim sa dôchodkového veku. Zákonný dôchodkový vek 62 rokov sa bude každoročne meniť v závislosti od strednej dĺžky života, pričom horná hranica veku odchodu do dôchodku v SR nie je pevne stanovená. V roku 2017 sa dôchodkový vek predĺžil o 76 dní, v roku 2018 by sa mal predlžovať o ďalších 63 dní. Ľudia, ktorí pôjdu do penzie v roku 2018, budú môcť o dôchodok požiadať vo veku 62 rokov a 139 dní. Takýto mechanizmus sa bude uplatňovať každoročne a vek odchodu do dôchodku sa bude posúvať podľa strednej dĺžky dožitia bez obmedzenia maximálneho veku. Podľa zväzu je reálne, že pri tomto nastavení pôjdu súčasní tridsiatnici do starobného dôchodku vo veku 68 rokov.

 

Odborári s týmto mechanizmom určovania veku odchodu do dôchodku nesúhlasia, pretože podľa nich nezohľadňuje zdravotný stav zamestnancov ani pracovnú záťaž. Ako uviedla podpredsedníčka OZ KOVO Monika Benedeková, na Slovensku mzdové aj pracovné podmienky sú neporovnateľné s ostatnými krajinami. "Vzhľadom na to, že so súčasným spôsobom zvyšovania veku odchodu do dôchodku nesúhlasíme, preto OZ KOVO spustil túto kampaň a v rámci nej plánujeme viacero aktivít. Verím, že pochod nebude poslednou v rámci kampane," dodala Benedeková.

 

 

 reklama


Zdroj: TASR

Foto:  TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok