Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
27. jan. 2021Bohuš
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
18.09.2017 14:28 Ekonomika
OZ KOVO spustilo petíciu za skorší odchod do dôchodku
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
18.09.2017 14:28 Ekonomika

OZ KOVO spustilo petíciu za skorší odchod do dôchodkuBRATISLAVA - Ľudia na Slovensku by mali mať možnosť odísť do dôchodku vo veku 64 rokov. Odborový zväz KOVO preto spustil petíciu, v ktorej žiada vytvorenie podmienok pre skorší odchod do dôchodku.


"Cieľom tejto petície je zmena dnešného dôchodkového systému, a to hlavne snaha zastaviť predlžovanie veku odchodu do dôchodku a vytvorenie možnosti pre skorší odchod do dôchodku bez krátenia jeho výšky," informuje zväz na svojej internetovej stránke.

 

OZ KOVO navrhuje, aby bola zákonom stanovená maximálna hranica veku pre odchod do starobného dôchodku na 64 rokov. Taktiež navrhuje umožniť skorší odchod do dôchodku aj pri náročnejších pracovných pozíciách, napríklad pre ľudí vykonávajúcich rizikové práce s bezprostredným ohrozením zdravia či vo viaczmennej prevádzke tak, aby im skorší odchod do dôchodku nespôsobil krátenie dôchodkovej dávky.

 

Od 1. januára totiž došlo na Slovensku k zmenám týkajúcim sa dôchodkového veku. Zákonný dôchodkový vek 62 rokov sa bude každoročne meniť v závislosti od strednej dĺžky života, pričom horná hranica veku odchodu do dôchodku v SR nie je pevne stanovená. V roku 2017 sa dôchodkový vek predĺžil o 76 dní, v roku 2018 by sa mal predlžovať o ďalších 63 dní.

 

"Ľudia, ktorí pôjdu do penzie v roku 2018, budú môcť o dôchodok požiadať vo veku 62 rokov a 139 dní. Takýto mechanizmus sa bude uplatňovať každoročne a vek odchodu do dôchodku sa bude posúvať podľa strednej dĺžky dožitia bez obmedzenia maximálneho veku. Je reálne, že pri tomto nastavení pôjdu súčasní tridsiatnici do starobného dôchodku vo veku 68 rokov," upozorňuje zväz.

 

Odborári s týmto mechanizmom určovania veku odchodu do dôchodku nesúhlasia, pretože podľa nich nezohľadňuje zdravotný stav zamestnancov ani pracovnú záťaž. "Podľa viacerých štúdií je totiž zdravotný stav zamestnancov na Slovensku v preddôchodkovom veku jedným z najhorších v EÚ," upozorňuje zväz.

 

 

 reklama


Zdroj: TASR

Foto:  TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok