Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
9. aug. 2022Ľubomíra
BratislavaBratislava 19°
Biblia
TV program
Moje Netky
V logistickom centre Amazonu pre Seredi našlo prácu asi 1000 ľudí
V logistickom centre Amazonu pre Seredi našlo prácu asi 1000 ľudí
05.01.2018 13:36 Ekonomika
Žiga: Slovensko vlani zaevidovalo príchod 33 investícií v hodnote 492 miliónov eur
ilustračné foto
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
05.01.2018 13:36 Ekonomika

Žiga: Slovensko vlani zaevidovalo príchod 33 investícií v hodnote 492 miliónov eurBRATISLAVA - Rok 2017 bol z hľadiska investícií podľa ministra hospodárstva SR Petra Žigu jedným z tých lepších. Nové investície pritom už nie sú len také, ktoré vláda podporuje stimulmi.


Slovensko vlani evidovalo príchod vyše troch desiatok investícií v hodnote takmer pol miliardy eur. "Rok 2017, čo sa týka investícií, bol jedným z tých lepších rokov. Zaznamenali sme príchod 33 nových investícií v objeme 492 miliónov eur. Celkom by sa (pomocou nich) malo vytvoriť asi 9000 pracovných miest," spresnil minister hospodárstva.

 

"Ak to porovnám s predchádzajúcimi rokmi, počet projektov bol v roku 2017 väčší, pretože napríklad predvlani sme mali 29 projektov, v roku 2015 to bolo 23 projektov. Z hľadiska objemu investícií bol vlaňajšok priemerný, pretože v rokoch 2012, 2013 sme mali podobné čísla ako vlani. V roku 2014 sme mali menší objem investícií, asi 170 miliónov eur. Nárast sa zaznamenal v roku 2015, keď prišiel Jaguar, ktorý samotný predstavoval 1,4 miliardy eur. Takže z hľadiska objemu investícií predstavoval vlaňajšok priemer, z hľadiska vytvorených nových pracovných miest ide za posledných päť rokov o najlepšie číslo," informoval.

 

Nové investície podľa Žigu už nie sú len také, ktoré vláda podporuje investičnými stimulmi. "Prichádzajú do SR aj investori bez toho, aby ich vláda podporila. Spomeniem napríklad Amazon, ktorý postavil nové logistické centrum pri Seredi bez akýchkoľvek investičných stimulov. Potvrdilo sa, že v štruktúre investícií je asi 50 % nových investorov a 50 % sú investori, ktorí rozširujú svoje výrobné prevádzky. Zo spomínaných 33 vlaňajších projektov je 17 projektov nových (na zelenej lúke) a 16 projektov predstavuje rozširovanie výroby," poznamenal.

 

"Uvedomujeme si, že súčasnosť je iným obdobím, ako bolo obdobie na prelome desaťročí, teda v rokoch 2009 až 2011, keď aj zákon o investičných stimuloch a zákon o regionálnej pomoci zohľadňoval iné kritériá. Dnes sme nútení pripraviť nový zákon o investičných stimuloch, pretože kým v rokoch 2009 až 2011 bol záujem štátu vytvárať najmä nové pracovné miesta, tak dnes pri historicky najnižších číslach nezamestnanosti sa chceme zamerať na tri aspekty," povedal.

 

Prvým aspektom podľa šéfa Ministerstva hospodárstva (MH) SR je kvalita. "Nesnažíme sa už získať investorov, ktorí by si chceli v SR zriadiť nejaké montážne dielne," podčiarkol. Podmienkou investičného stimulu už nie je vytvorenie pracovného miesta, ale investovanie do kvalitnejších technológií, do výskumu a vývoja, ale zároveň sa nesmie znížiť počet pracovných miest.

 

Druhým aspektom je podľa neho smerovanie investícií do najmenej rozvinutých regiónov (NRO). "Investori budú môcť získať štátnu pomoc ľahšie, ak pôjdu do takýchto menej rozvinutých regiónov," zdôraznil. Tretím aspektom je podľa Žigu snaha vlády o prilákanie investorov, ktorí budú investovať aj v oblasti výskumu a vývoja a v sektore centier podnikových služieb. "Je to oblasť, ktorá sa na Slovensku stala tretím najväčším zamestnávateľom, po automobilovom a elektrotechnickom priemysle," dodal šéf MH SR.reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR

Foto:  Amazon, TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

ilustračné foto

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok