Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
10. aug. 2022Vavrinec
BratislavaBratislava 19°
Biblia
TV program
Moje Netky
Minister Peter Žiga
Minister Peter Žiga
02.01.2018 13:30 Ekonomika
P. Žiga: Útlm ťažby uhlia musíme našim ľuďom vykompenzovať. Napríklad aj novými cestami na hornej Nitre
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
02.01.2018 13:30 Ekonomika

P. Žiga: Útlm ťažby uhlia musíme našim ľuďom vykompenzovať. Napríklad aj novými cestami na hornej NitreBRATISLAVA - Ťažba uhlia sa v EÚ týka 41 regiónov v 12 členských štátoch. Uviedol to šéf Ministerstva hospodárstva (MH) SR Peter Žiga (Smer-SD). Priamo v týchto regiónoch je podľa neho zamestnaných asi 185 000 občanov EÚ.


"Je potrebné povedať, že táto otázka nie je len záležitosť Slovenska. Ak EÚ hovorí o tom, že chceme mať bezuhlíkové hospodárstvo a hlásime sa ku klimatickým cieľom, tak jednou z podmienok toho je, aby sme postupne utlmovali baníctvo," zdôraznil.

 

Pripomenul, že memorandum týkajúce sa ťažby uhlia je podpísané medzi spoločnosťou Slovenské elektrárne (SE) a MH SR do roku 2030. "Vnímam to tak, že začala diskusia s EÚ tom, čo by to znamenalo, keby sme tento dátum, toto obdobie chceli skrátiť. My hovoríme, že to významne zasiahne na Slovensku jeden región, a to hornú Nitru, kde priamo v baniach pracuje 4000 ľudí, pričom ovplyvnených z titulu útlmu baníctva by mohlo byť až 12.000 ľudí. O týchto ľudí sa budeme musieť postarať," spresnil.

 

"Diskutujeme s EÚ o tom, aké by sme dostali úľavy či ústupky napríklad z hľadiska čerpania eurofondov, aby sme peniaze, ktoré v niektorých operačných programoch nevieme využiť, vedeli použiť na výstavbu ciest. Významná cesta by bola (na hornej Nitre) v smere západo-východnom, ako aj severo-južnom smere. To by bola pre mobilitu pracovnej sily významná pomoc," poznamenal.

 

Štát podľa neho v súvislosti s útlmom baníctva podporí rozšírenie priemyselného parku na hornej Nitre, aby do tohto regiónu mohli prísť ďalšie nové investície. "Hornonitrianske bane Prievidza (HBP) nás tiež informovali, že spoločnosť má nielen banícku zložku, ale napríklad aj strojársku," informoval. Útlm baníctva by sa mal podľa Žigu čo najmenej negatívne dotknúť ľudí, ktorí pracujú v oblasti hornej Nitry.

 

Zdôraznil, že v súčasnosti Slovensko elektráreň v Novákoch (ENO) potrebuje, pretože zabezpečuje stabilitu elektrizačnej sústavy. "Až v roku 2022, kedy bude postavená transformačná stanica v Bystričanoch, budeme môcť hovoriť o tom, že môžme začať s útlmom baníctva, aby nebola ohrozená energetická bezpečnosť Slovenska," dodal.

 

 

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR

Foto:  TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok