Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
13. dec. 2019Lucia
BratislavaBratislava 10°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
26.07.2019 17:01 Kultúra
Padla posledná klapka druhej minisérie Mária Terézia
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
26.07.2019 17:01 Kultúra

Padla posledná klapka druhej minisérie Mária TeréziaBRATISLAVA - Približne 500 hodín počas 46 dní. Toľko trvalo nakrúcanie druhej minisérie Mária Terézia, ktorú diváci RTVS uvidia na tohtoročné Vianoce.


"Posledná scéna, predstavujúca francúzsky vojenský tábor v Donauworthe pri Viedni, sa dokončila tento týždeň v Terezíne," o tom informovala hovorkyňa RTVS Erika Rusnáková.

 

Filmový štáb sa v porovnaní s prvou sériou rozložil vo viacerých nových lokalitách. Okrem už známeho Arcibiskupského zámku v Kroměříži, Valtického zámku či Colloredo-Mansfeldského paláca v Prahe sa ocitol napríklad na českom Zámku Jaroslavice, historickom Vodnom mlyne Slup, Mahenovom divadle v Brne, záhradách a interiéroch Trojského zámku v Prahe, barokovom divadle a zámku v Českom Krumlove, v pevnosti Terezín, zámkoch Kačina, Jaroměřice nad Rokytnou, Roudnice nad Labem, hrade Špilberk, kostole sv. Tomáša a Loretánskom námestí v Prahe.

 

To, že väčšina z týchto priestorov je bežne dostupná verejnosti, spôsobilo filmárom mierne problémy. "Najťažšie sa im pre obrovskú turistickú návštevnosť a pamiatkovú ochranu nakrúcalo na zámku a v divadle v Českom Krumlove," dodala.

 

Hoci bolo množstvo náročných scén so šermiarmi, kaskadérmi a početným komparzom, k najnáročnejším patrilo natáčanie vo Vodnom mlyne Slup.

 

"Scéna, keď boli kaskadéri priviazaní k točiacemu sa mlynskému kolesu, ktoré bolo chvíľu pod vodou a chvíľu nad vodou pri teplote okolo nuly, bola minimálne nepríjemná," uviedol producent RTVS Vladimír Burianek.

 

Štáb tvorilo okolo 130 ľudí zo štyroch krajín – okrem Slovenska, Česka aj Rakúska a Nemecka. V dňoch s veľkým počtom hercov a komparzistov sa na scéne pohybovalo až 400 ľudí.

 

Celkovo sa vo filme objaví 70 hercov a takmer 2500 komparzistov, vojakov a hudobníkov. Slovenskí diváci sa môžu tešiť na Táňu Pauhoffovú, Zuzanu Mauréry, Alexandra Bártu, Milana Ondríka, Petra Kočiša, Rebeku Polákovú, Romana Poláčika, Ondreja Kovala, Petra Oszlíka, Romana Luknára a Vicu Kerekes.

 

 

Tvorcovia minisérie si tiež dali záležať na dobových kostýmoch. Použilo sa ich vyše 900 a požičiavali sa z Talianska, Španielska, Slovenska, Nemecka a ČR. Pre hlavné postavy sa však museli kompletne ušiť a na tie najkrajšie sa použili látky od benátskej firmy, ktorá látky vyrobila už pre prvú sériu Márie Terézie.

 

Natočený materiál sa teraz bude strihať, budú sa vyrábať počítačové triky, zvukové efekty a nahrávať hudba so symfonickým orchestrom. Keďže herci pri nakrúcaní rozprávali rečou krajiny, z ktorej pochádzali - teda slovensky, nemecky a česky, film sa predabuje do všetkých troch jazykov.

 

Úsilím RTVS je zabezpečiť pre dabing oboch hlavných postáv, teda Márie Terézie, ktorú stvárnila rakúska herečka Stefanie Reinsperger a jej manžela Františka Štefana Lotrinského v podaní Vojtěcha Koteka, rovnakých hercov ako v prvej sérii," avizuje Burianek.

 

Na druhej sérii spolupracovali RTVS, Česká televízia, rakúska ORF, Beta Film Mníchov, Maya production Praha a MR Film Viedeň.reklama


Zdroj: TASR/netky BL

Foto:  FacebookNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok