Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
Zatvoriť
Časová os: Koronavírus
18. apr. 2021Valér
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Tento článok sa nachádza v sérii Koronavírus. Otvorte časovú os udalostí.
Domáce násilie vzrástlo
Domáce násilie vzrástlo
02.03.2021 15:35 Domov
Pandémia má výrazný dopad na domáce násilie
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
02.03.2021 15:35 Domov

Pandémia má výrazný dopad na domáce násilieSLOVENSKO - Médiami už viackrát prebehli informácie o tom, že pre pandémiu nastalo výrazné zvýšenie domáceho násilia.


Polícia na sociálnej sieti vyzýva, aby sme sa nebáli obrátiť na políciu, či už ako svedok domáceho násilia, alebo ako obeť. V oboch prípadoch treba volať na telefónne číslo 158.

 

 

Polícia zverejnila štatistiku, podľa ktorej bolo v rámci sledovaných trestných činov  v Slovenskej republike v roku 2020 spáchaných „príbuzným“ celkovo 1461 trestných činov, čo v medziročnom porovnaní predstavuje nárast o 55 prípadov.

 

V prípade trestného činu týrania blízkej osoby a zverenej osoby bolo v roku 2020 zistených 477 trestných činov.

 

„Problematika domáceho násilia si vyžaduje efektívne riešenia a jedným z nich je nepochybne inštitút vykázania podozrivého z týrania z domácnosti. Počet vykázaní zo spoločného obydlia realizovaných príslušníkmi PZ každoročne stúpa a príslušníci PZ v čoraz väčšej miere využívajú tento inštitút, čo dokazujú aj čísla. Zatiaľ čo v roku 2018 bol počet vykázaní 844, v roku 2019 to bolo 892 a v roku 2020 až 1045 vykázaní zo spoločného obydlia,“ vysvetlila polícia.

 

Závažné prípady domáceho násilia sa často končia návrhom na podanie obžaloby, pričom sadzba v základnej skutkovej podstate tohto trestného činu začína od 3 až 8 rokov.

 

Súvisiaci článok: Pandémia koronavírusu znížila nelegálnu migráciu, Slovensko nie je iba tranzitnou krajinou

 

 

Zefektívnenie činnosti

 

Polícia venuje zvýšenú pozornosť každému oznámeniu domáceho násilia, každý jednotlivý prípad individuálne vyhodnocuje a realizuje v súlade s platnou legislatívou.

 

Zameriava sa na včasnú identifikáciu prípadov domáceho násilia, vyhodnocuje riziko ohrozenia a prijíma potrebné opatrenia na ochranu ohrozených osôb, vrátane maloletých detí v domácnosti.

 

„K obetiam domáceho násilia pristupujeme obzvlášť citlivo a empaticky a sme na tieto prípady vyškolení. Je dôležité, aby obete o domácom násilí nemlčali a niekomu sa zdôverili, môže to byť príbuzný alebo akákoľvek iná osoba, ktorej dôverujú. Ak viete o domácom násilí, neváhajte kontaktovať políciu na linke 158 alebo osobne na ktoromkoľvek útvare Policajného zboru skôr, ako sa bude násilie stupňovať,“ objasňuje polícia a súčasne vyzýva, aby sme neváhali kontaktovať číslo 158, ak si to situácia bude vyžadovať.

 

 reklama


Zdroj: Netky Kristýna Peštová

Foto:  Fb Polícia Slovenskej republiky/ UnsplashNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok