Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
26. máj. 2020Dušan
BratislavaBratislava 12°
Biblia
TV program
Moje Netky
18.10.2010 07:54 Kultúra
Pápež kanonizoval nových svätcov, vrátane prvej svätice z Austrálie
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
18.10.2010 07:54 Kultúra

Pápež kanonizoval nových svätcov, vrátane prvej svätice z Austrálie
Pápež Benedikt XVI. vyhlásil dnes za svätých šesť ľudí vrátane prvej austrálskej svätej, mníšky Mary MacKillopovej, ktorá bola v 19. storočí spoluzakladateľkou rádu starajúceho sa o vzdelávanie chudobných a znevýhodnených. Ďalší noví svätci pochádzajú z Kanady, Poľska, Talianska a Španielska.
      "Nech nás priťahujú tieto žiarivé príklady, nech nás vedie ich učenie," povedal pápež v kázni. Na vatikánskom námestí sv. Petra sa na bohoslužbe zišli desaťtisíce veriacich, mnohí práve z Austrálie, z ktorej až dosiaľ nebol nikto vyhlásený za svätého.
      Ešte viac obdivovateľov MacKillopovej (1842-1909), podľa odhadu 10.000, sa zišlo pri jej hrobe v Sydney i v tamojšej katedrále. Mnohí Austrálčania strávili večer sledovaním prenosu z Vatikánu doma či vonku na veľkých obrazovkách v Sydney, v Melbourne, kde sa narodila ako dieťa prisťahovalcov zo Škótska, ako aj v mestečku Penola, kde vo svojej prvej škole učila zadarmo chudobných a aborigénov.
      Na vatikánskom námestí bolo vidno aj početné zástavy Quebecu, odkiaľ pochádzal tiež kanonizovaný kanadský brat André Bessette (1845-1937), ktorému pripisujú uzdravenie tisícov chorých ľudí, ktorí sa s ním modlili v jeho kaplnke v Montreale. Po jeho smrti mu prišiel k rakve vzdať úctu odhadovaný milión ľudí.
      Pápež okrem toho svätorečil poľského kňaza a kazateľa Stanislawa Kazimiercyzka Soltysa, talianske mníšky Giulii Salzanovú a Battistu Camillu da Varano, ako aj španielsku mníšsku Cándidu Maríu de Jesús.
      Oficiálne delegácie na omši vo Vatikáne viedli okrem iných poľský prezident Bronislaw Komorowski, austrálsky minister zahraničných vecí a expremiér Kevin Rudd, ako aj šéf kanadskej diplomacie Lawrence Cannon.

Zdroj: TASR/APreklama


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:   TASR/APNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok