Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
25. máj. 2020Urban
BratislavaBratislava 12°
Biblia
TV program
Moje Netky
08.11.2012 13:04 Zaujímavosti
Pápež zdôvodnil odvolanie Bezáka obnovením kolegiality medzi biskupmi
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
08.11.2012 13:04 Zaujímavosti

Pápež zdôvodnil odvolanie Bezáka obnovením kolegiality medzi biskupmiPápež zdôvodnil odvolanie Bezáka obnovením kolegiality medzi biskupmi - Zaujímavosti Odvolaný Róbert Bezák pôsobí od 1. augusta na mieste výpomocného duchovného v Radvani pri Banskej Bystrici.


Odvolaný Róbert Bezák pôsobí od 1. augusta na mieste výpomocného duchovného v Radvani pri Banskej Bystrici.

Obnovenie účinnej kolegiality medzi slovenskými biskupmi, ako aj usporiadané pastoračné riadenie v trnavskej arcidiecéze sú dôvody, ktorými pápež Benedikt XIV. v liste, zaslanom Konferencii biskupov Slovenska (KBS) pomenoval odvolanie biskupa Róberta Bezáka z funkcie trnavského arcibiskupa.

 


Biskupi požiadali hlavu katolíckej cirkvi o zdôvodnenie odvolania svojho kolegu po tom, ako tento krok vyvolal značnú medializáciu a nevôľu u veľkej časti veriacich.

Ako na dnešnej tlačovej konferencii po skončení 73. plenárneho zasadania KBS na Donovaloch povedal predseda konferencie Stanislav Zvolenský, on sám nechce rozvádzať tieto dôvody a to najmä pre ochranu osobnej dôstojnosti arcibiskupa Bezáka na verejnosti.

"Dôvody, ktoré viedli pápeža k odvolaniu trnavského arcibiskupa sú také, ktoré má na základe podkladov a ktoré študoval," uviedol bez bližších podrobností.

 

Svätý Otec odvolal Bezáka z pastoračného riadenia Trnavskej arcidiecézy 2. júla. Rozhodol sa tak na základe apoštolskej vizitácie, ktorá sa uskutočnila začiatkom tohto roku. Podľa medializovaných informácii mohol byť za jeho odvolaním audit, ktorý dal vykonať po nástupe do úradu a ktorý mal poukázať na netransparentné narábanie s financiami a majetkom jeho predchodcom.

Za trnavského arcibiskupa bol 52-ročný Bezák menovaný 18. apríla 2009 a vysvätený 6. júna. Vo funkcii vystriedal Jána Sokola.

"Som presvedčený, že budete aj naďalej sprevádzať vášho spolubrata svojou modlitbou v pravde a so záujmom," uvádza sa v závere krátkeho listu pápeža slovenským biskupom.

Odvolaný Bezák pôsobí od 1. augusta na mieste výpomocného duchovného v Radvani pri Banskej Bystrici. Bezák už v Radvani pôsobil ako správca farnosti krátko pred ustanovením na miesto arcibiskupa v Trnave.

Na otázku TASR či sa Bezák nachádza aj dnes v Radvani, Zvolenský nevedel odpovedať, uviedol len, že on sám na neho myslí a v zmysle pápežovho listu ho sprevádza v pravde a s modlitbou.

Zdroj: TASRreklama


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:   TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok