Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
13. júl. 2020Margita
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Elektronizácia preniká čoraz hlbšie.
Elektronizácia preniká čoraz hlbšie.
18.10.2019 12:25 Domov
Papierové potvrdenia o návšteve školy ešte úplne neskončili
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
18.10.2019 12:25 Domov

Papierové potvrdenia o návšteve školy ešte úplne neskončiliBRATISLAVA - V oblasti školstva dochádza k postupnému odbúravaniu byrokracie. Papierové potvrdenia o návšteve školy sa od začiatku školského roka skončili. Papierovú formu nahradila elektronická. V dnešných hodinách to počas tlačovej konferencie uviedla ministerka školstva, vedy, výskumu a športu Martina Lubyová. Nezmizne však úplne.


Od 1. septembra vstúpili do platnosti ustanovenia zákona zameraného na znižovanie administratívnej záťaže. Legislatíva sa podľa rezortu školstva týka primárne takzvaných potvrdení o návšteve školy, teda získavania informácie o štatúte študenta. Orgány verejnej moci sú tak pri svojej úradnej činnosti povinné získavať údaje evidované v informačných systémoch verejnej správy a tie v nevyhnutnom rozsahu bezodplatne poskytovať.

 

 

Rezort školstva získava informácie o žiakoch prostredníctvom rezortného informačného systému, ktorý od 15. septembra zbieral informácie o žiakoch prostredníctvom škôl. Podľa Lubyovej z celkového počtu škôl, ktorých je 6897, odoslalo údaje 6893. Zabezpečenie zvyšných údajov rieši ministerstvo školstva individuálne.

 

 

Dáta poskytuje ministerstvo školstva informačnému systému verejnej správy OverSi, ktorý je v gescii Úradu podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu. Prístup do systému je k dispozícii všetkým orgánom verejnej moci.

 

 

V prípade poskytovania takzvaných potvrdení o návšteve školy ide o Sociálnu poisťovňu, Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny, Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, Dátové centrum obcí a miest, ktoré potvrdenie o návšteve školy využíva napríklad pri overovaní dane za odpad. "Od 1. decembra pribudne aj finančná správa, kde je potvrdenie o návšteve školy potrebné na účely vyplatenia daňového bonusu na vyživované dieťa," poznamenala Lubyová.

 

 

Šéfka rezortu školstva uviedla, že ak dieťa študuje v zahraničí, ústredie práce o ňom nemôže získať údaje z informačného systému Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR. V takýchto prípadoch bude oprávnená osoba povinná predložiť papierové potvrdenie o návšteve školy na základe výzvy príslušného úradu práce.

 

 

 

 reklama


Zdroj: TASR/netky LČ

Foto:  TASR, PixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok