Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
7. aug. 2020Štefánia
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
14.10.2010 07:43 Zaujímavosti
Parížanka d'Herbemont bielou palicou ponúkla nevidomým samostatnú mobilitu
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
14.10.2010 07:43 Zaujímavosti

Parížanka d'Herbemont bielou palicou ponúkla nevidomým samostatnú mobilitu
Najmä slabozrakí a nevidiaci ľudia si v mnohých krajinách sveta pripomínajú 15. október - Medzinárodný deň bielej palice. Biela palica, symbol slepoty a slabozrakosti, umožňuje približne 160 miliónom takto postihnutých pohybovať sa samostatne na verejnom priestranstve mesta.
      Svetová únia nevidiacich (World Blind Union, WBU) na svojej stránke už informovala, že možnosť pohybovať sa bezpečne a samostatne na verejnom priestranstve sa v týchto časoch stalo kritickou realitou pre každého jedinca. Pre slabozrakého či nevidomého ešte rizikovejším.
      Na nápad používať bielu palicu prišla v roku 1930 Parížanka Guilly d'Herbemont, ktorá žila na Boulevard de Courcelles. Cez túto ulicu prechádzalo mnoho zrakovo postihnutých, ktorí bývali vo svojom sídle na ulici Daru. Guilly d'Herbemont im často pomáhala dostať sa do strediska. Zároveň pochopila, aké problémy majú títo ľudia pri prechádzaní z jednej ulice do ďalšej. Prvý svetelný semafor v Paríži inštalovali v roku 1923 na križovatke ulíc Strasbourg - Saint-Denis, označené prechody pre chodcov prišli o niečo neskôr, len dopravní policajti vtedy s bielou palicou regulovali premávku.
      Parížanka si uvedomila, aké nebezpečenstvo číha na zrakovo postihnutých pri prechádzaní cez ulicu. Prišla k záveru, že ich treba viditeľne označiť. Dostala nápad, že výrazným znakom bude - biela palica. Podobne ako dopravní policajti, mohli nevidiaci bielu palicu zdvihnúť a zastaviť idúce vozidlá. Guilly d'Herbemont bola odhodlaná naplno svoj nápad realizovať.
      Po prvých problémoch materiálneho charakteru odovzdala symbolicky v prítomnosti niekoľkých ministrov prvé dve biele palice - jednu predsedovi Združenia veteránov, ktorí stratili zrak počas vojny, a ďalšiu istej žene. Okrem toho z vlastných prostriedkov pokryla náklady na výroby ďalších 5000 bielych palíc. Dostali ich najmä nevidiaci z oblasti Paríža.
      Už v roku 1931 nová pomôcka prekročila hranice nielen mesta na Seine, ale i Francúzska. Čoskoro ju začali používať v ďalších krajinách, najskôr európskych, neskôr, v októbri 1932 aj v USA.
      Aj v súčasnosti predstavuje biela palica univerzálnu pomôcku pre slabozrakých. Jej tvar a využitie zaznamenali zmenu. Je dlhšia, tenšia, teleskopická a skladacia.
      Účastníci Valného zhromaždenia WBU v Káhire v roku 1992 odporučili, aby sa 15. október pripomínal ako medzinárodný deň.
      Na problémy, s ktorými v bežnom živote zápasia zrakovo postihnutí, upozorňujú v priebehu roka aj ďalšie dni: napríklad 4. januára Braillov deň, posledná aprílová streda je Dňom vodiacich psov.

Zdroj: TASRreklama


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:   TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok