Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
13. aug. 2022Ľubomír
BratislavaBratislava 19°
Biblia
TV program
Moje Netky
11.03.2022 16:13 Domov
Pellegrini vyzýva vládu, aby konštruktívne informovala o dôsledkoch vojny pre SR
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
11.03.2022 16:13 Domov

Pellegrini vyzýva vládu, aby konštruktívne informovala o dôsledkoch vojny pre SRBRATISLAVA - Expremiér Peter Pellegrini (Hlas-SD) vyzýva vládu, aby konštruktívne informovala o dôsledkoch vojny na Ukrajine na ekonomiku SR či štátny rozpočet, ale aj o pripravenosti na zabezpečenie obrany krajiny, zdravotnej starostlivosti pre občanov a o plánoch v ďalších oblastiach.


Vláda podľa neho musí vziať do rúk zodpovednosť za riešenie utečeneckej krízy a zabezpečiť fungovanie jednotlivých zložiek štátu. Opakovane vyzval premiéra Eduarda Hegera, aby na schôdzi Národnej rady (NR) SR informoval o plánoch na zabezpečenie všetkých týchto oblastí.

 

Pripomenul, že vláda musí myslieť najmä na národnoštátne záujmy. Za prvoradú úlohu označil zabezpečenie obrany krajiny. Poznamenal, že to nie je možné len vlastnými kapacitami a naša armáda nedisponuje všetkými potrebnými spôsobilosťami. Podčiarkol potrebu spolupráce so spojencami. Druhú kľúčovú úlohu vlády vidí vo vyrovnaní sa s humanitárnou katastrofou a zvyšujúcimi sa počtami utečencov.

 

 

„Treba posilniť štátom organizované subjekty na hraniciach," uviedol Pellegrini s tým, že štátne inštitúcie musia začať riešiť situáciu a nenechávať všetko na dobrovoľníkov.

 

„Nemôžeme sa spoliehať na to, že táto solidarita dokáže suplovať neschopnosť vlády." Apeluje aj na koordináciu procesov medzi jednotlivými zložkami štátu, medzi samosprávami a okresnými úradmi, ale aj medzi Ústredným krízovým štábom a regionálnymi krízovými štábmi.

 

Vláda by podľa Pellegriniho mala zodpovedať viaceré otázky občanov. Upozornil na podstav v polícii. Pýta sa, ako chce štát manažovať situáciu s utečencami dlhodobo. Minister vnútra Roman Mikulec  by mal podľa neho vysvetliť, či sú rozdielne procesy pri utečencoch z Ukrajiny a pri migrantoch z tretích krajín, či ich vie štát odlíšiť a monitorovať ich ďalší pohyb.

 

 

V ekonomickej oblasti je podľa neho otázna dlhodobá pripravenosť na dôsledky konfliktu. Poznamenal, že aktuálne sa končí vykurovacia sezóna, no výpadky dodávok plynu môžu spôsobiť problémy aj v tú nasledujúcu. Rezort hospodárstva by mal podľa neho jasne hovoriť, čo budeme robiť s ropou a jadrovým palivom. Pýta sa aj na stratégiu rezortu pôdohospodárstva pri vysádzaní obilnín a zabezpečení potravín.

 

Kritizuje, že vzhľadom na ďalšiu vlnu zdražovania ešte minister financií Igor Matovič neinformoval o plánoch vlády. Pellegrini podotkol, že Matovič by mal informovať aj o reálnych číslach v súvislosti s dôsledkami konfliktu na slovenskú ekonomiku a o očakávaných výpadkoch v štátnom rozpočte.

 

Zároveň upozornil na riziko rozšírenia rôznych ochorení v utečeneckých táboroch, voči ktorým už slovenskí občania nemusia mať takú imunitu. Pýta sa, či úrady verejného zdravotníctva monitorujú situáciu a aké opatrenia zvažujú.

 

 

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR/ Netky Nikoleta Preložníková

Foto:  TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok