Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
2. mar. 2021Anežka
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
09.12.2018 08:52 Relax
Peľová sezóna sa zimou skončila, ale alergikov môžu potrápiť aj roztoče
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
09.12.2018 08:52 Relax

Peľová sezóna sa zimou skončila, ale alergikov môžu potrápiť aj roztočeBANSKÁ BYSTRICA - Hoci sa peľová sezóna zimou skončila, neznamená to, že mnohí alergici nemajú stále problémy, teda tí, ktorí trpia na aleregény vnútorného prostredia.


"Oddelenie biológie životného prostredia banskobystrického Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) sa okrem monitorovania peľovej situácie venuje i rozširovaniu diagnostiky ďalších alergénov v životnom prostredí. V rámci špecializácie medzi laboratóriami biológie životného prostredia pri jednotlivých RÚVZ sa ako jediné venuje diagnostike prítomnosti alergénov roztočov v bytovom prachu," konštatovala hovorkyňa RÚVZ Mária Tolnayová.

 

"Princípom metódy je za pomoci biochemického testu stanoviť prítomnosť alergénov v exkrementoch roztočov, obsiahnutých vo vzorkách prachu z vnútorného prostredia, nájsť zdroj a miesta najväčšieho výskytu roztočov a overiť potrebu ich likvidácie aj iným spôsobom ako vysávaním. Exkrementy roztočov ako látky ohrozujúce zdravie si totiž udržiavajú schopnosť alergizovať človeka až jeden rok," vysvetlila Janka Lafférsová, odborníčka z RÚVZ v Banskej Bystrici.

 

V zimnom období ľudia trávia viac času vo svojich obydliach, preto sú viac vystavovaní inhalačným alergénom, vyskytujúcim sa v prostredí bytov a domov. Roztoče v bytovom prachu sú hojne vyskytujúcou sa zložkou vnútorného prostredia. Podľa odborníkov v súčasnosti so zatepľovaním panelových domov dochádza k zvyšovaniu vnútornej vlhkosti a tým k zvyšovaniu výskytu roztočov a nimi spôsobených alergií, predovšetkým u detí.

 

"Alergény roztočov sú silne hygroskopické a vo vlhkom prostredí prenikajú z exkrementov, priľnú na prachové častice a spolu s nimi sú vdychované. Patria medzi inhalačné alergény. Predovšetkým u detí môžu vyvolať ťažké a dlhotrvajúce astmatické problémy, zápaly nosnej sliznice, nádchy, prípadne zápaly očných spojiviek," dodala Lafférsová.

 

Účinnou ochranou podľa nej je používanie protiroztočových chráničov na matrace, vankúše a prikrývky zo syntetických materiálov, ktoré je možno prať aspoň pri teplote 60 stupňov Celzia. Treba v byte eliminovať koberce a iné textílie, dlážku vytierať navlhko, aby sa zabránilo víreniu prachu. Vedecké štúdie totiž dokazujú, že pokiaľ sa miesta výskytu roztočov ošetrujú pravidelne vhodným spôsobom, je možné znížiť vystavenie osôb alergénom na minimum.

 

 

 

 reklama


Zdroj: TASR

Foto:  PixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok