Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
BratislavaBratislava 12°
Biblia
TV program
Moje Netky
Pohľad na Starú Petržalku
Pohľad na Starú Petržalku
12.08.2019 12:10 Domov
Petržalka sa pred 100 rokmi stala súčasťou Československa
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
12.08.2019 12:10 Domov

Petržalka sa pred 100 rokmi stala súčasťou ČeskoslovenskaBRATISLAVA - Petržalka patrila pred 1. svetovou vojnou ešte Maďarsku. Súčasťou vtedajšieho Československa sa stala až vojenskou cestou v noci z 13. na 14. augusta 1919. Od tej doby je už neodmysliteľnou súčasťou nášho hlavného mesta. Zajtra si pripomíname 100 rokov od tejto udalosti.


Premostenie Bratislavy bolo v maďarských rukách, čo oslabovalo strategický trojuholník československého štátu Bratislava - Komárno - Nitra. Podľa rozhodnutia najvyššej vojenskej rady Spojencov z 12. júna 1919 hranica medzi ČSR a Maďarskom totiž viedla stredom Dunaja, a tak Bratislava bola v dosahu možného nepriateľského prepadu z protiľahlého brehu.

 

 

Československá vláda preto prostredníctvom náčelníka francúzskej vojenskej misie v ČSR francúzskeho generála Mauricea Pellého požiadala o malú korekciu hranice na pravom brehu Dunaja. Najvyššia vojenská rada uznala začiatkom augusta 1919 oprávnenosť tejto požiadavky. Všetky prípravy sa vykonali v prísnej tajnosti. Rozhodnutie napokon urýchlila obava, že boľševické oddiely maďarskej armády budú nahradené armádou admirála Horthyho, ktorý v tom čase už preberal moc v Maďarsku.

 

 

Operácia sa začala súčasne na dvoch miestach. Viedol ju vojenský veliteľ Bratislavy, francúzsky podplukovník Jean Pierre Brau. Vojaci československých légií, tzv. pluky Stráže Slobody a českí Sokoli, prešli cez Starý most. O 1.30 h v priestore Lafranconi zložili vojaci pontóny a štyri prápory sa zhromažďovali na určených miestach. Najskôr však bolo potrebné zmocniť sa Starého mosta. V jeho strede viala červená zástava. Z maďarskej strany bol most podmínovaný. Vybrali fyzicky zdatných vojakov vyzbrojených iba ručnými granátmi. Muži sa mali prešplhať po spodnom mostnom páse až na maďarskú stranu, prestrihnúť vedenie k náložiam a odzbrojiť maďarskú hliadku. Všetko sa našťastie podarilo.

 

 

O 2.00 h sa jeden prápor s pešou a guľometnou čatou začal prepravovať na pontónoch cez Dunaj pod vedením plukovníka Bergera. Predná hliadka dosiahla breh v Pečnianskom lese a práve tu zajali spiacu stráž. Vojsko spalo v neďalekých barakoch. O 3.30 h tu už bol celý slovenský prápor. Jedna rota sa vydala k mostu pre prípad, že by sa odvážlivcom prepad nepodaril, zvyšok mal na starosti Maďarov v blízkosti.

 

 

Prekvapenie bolo také dôkladné, že sa neozval ani jediný výstrel. Naši zajali 12 dôstojníkov a približne 120 vojakov a previezli ich na bratislavskú stranu. 

 

 

Pričlenenie Petržalky k ČSR bolo neskôr zahrnuté do Trianonskej mierovej zmluvy. Táto dohoda definovala hranice Maďarska, ktoré bolo jedným z nástupníckych štátov po rozpade Rakúsko-Uhorska po prvej svetovej vojne. Bola podpísaná 4. júna 1920 v paláci Veľký Trianon vo Versailles vo Francúzsku.

 

 

 reklama


Zdroj: TASR/netky LČ

Foto:  TASR, Pixabay, Instagram, Facebook, TwitterNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok