Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
23. sep. 2021Zdenka
BratislavaBratislava 26°
Biblia
TV program
Moje Netky
Tieto nie veľmi pozitívne zistenia priniesli výsledky zo švédskeho laboratória.
Tieto nie veľmi pozitívne zistenia priniesli výsledky zo švédskeho laboratória.
27.08.2019 15:08 Domov
Pitná voda na Žitnom ostrove obsahuje mikroplasty
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
27.08.2019 15:08 Domov

Pitná voda na Žitnom ostrove obsahuje mikroplastyBRATISLAVA - Aktivisti z občianskeho združenia Za našu vodu sa dopracovali k nemilému zisteniu. Vodu z miestneho úradu Rovinka nechali dať otestovať vo švédskom laboratóriu. Výsledky boli veľmi prekvapujúce.


V pitnej vode zo Žitného ostrova sa nachádzajú mikroplasty vo veľkosti 75 mikrometrov, aj keď len osem častíc na liter. "Sedemdesiatpäť mikrometrov je asi ako hrúbka ľudského vlasu. To množstvo nie je veľké, ale keďže sme boli dlhé roky hrdí na to, že na Žitnom ostrove je kvalitná voda, nie je asi dôvod, aby sme pili mikroplasty," povedal na dnešnej tlačovej konferencii združenia jeho člen Dušan Velič, ktorého výsledky prekvapili.

 

 

Výsledky chcú aktivisti v ďalšom kroku porovnať s analýzami minerálnych a balených vôd. Analýzu vzorky z Rovinky tiež postúpia Bratislavskej vodárenskej spoločnosti (BVS), ktorá zdroj spravuje. "Budeme očakávať, že ona ovzorkuje ďalšie svoje zdroje," uviedla predsedníčka OZ Za našu vodu Annamarie Velič.

 

 

BVS reagovala, že mikroplasty bude v pitnej vode sledovať, ak jej to bude prikazovať zákon. "Podľa informácií, ktoré sú nám dostupné, Európsky parlament na svojom rokovaní 23. októbra 2018 prerokoval návrh smernice Európskeho parlamentu a Rady o kvalite vody určenej na ľudskú spotrebu. V tomto návrhu je aj požiadavka na monitorovanie mikroplastov," uviedla spoločnosť.

 

 

"Nechceme nikoho strašiť, voda v Rovinke je inak výborná. Pitím takejto vody prijmeme dva miligramy plastu ročne, čo je v podstate nič. Zoberme si však, že ten stav sa môže zhoršovať. Jedného dňa to môže byť päť gramov, kde už je vplyv otázny," konštatoval D. Velič.

 

Aktivisti nevedia, odkiaľ sa mikroplasty do vody z Rovinky dostali. "Zatiaľ vieme, že minimálne polovica plastov nie je z potrubia, pretože majú silikónový a teflónový pôvod. Na základe jednej vzorky je to však ťažké povedať," uviedla A. Velič. D. Velič si myslí, že mikroplasty sa na Žitný ostrov pravdepodobne dostali z Dunaja. Mikroplasty v Dunaji by mala skúmať ďalšia analýza združenia.

 

 

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) nedávno zhodnotila, že podľa súčasných obmedzených informácií aktuálna úroveň mikroplastov v pitnej vode nepredstavuje zdravotné riziko. Čiastočky mikroplastov väčšie ako 150 mikrometrov sa v ľudskom tele podľa WHO pravdepodobne nevstrebávajú a predpokladá sa, že vstrebávanie menších čiastočiek je takisto obmedzené.

 

 

 

 reklama


Zdroj: TASR/netky LČ

Foto:  TASR, SITA, Instagram, FacebookNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
reklama
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok