Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
7. dec. 2021Ambróz
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Planéta je v našich rukách
Planéta je v našich rukách
22.01.2021 15:13 Domov
Planéta je v našich rukách, klimatickú zmenu treba začať u seba. Neplytvajme jedlom, ale darujme ho v akcii DARUJ JEDLO
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
22.01.2021 15:13 Domov

Planéta je v našich rukách, klimatickú zmenu treba začať u seba. Neplytvajme jedlom, ale darujme ho v akcii DARUJ JEDLOV súčasnosti je trendom chrániť planétu. Neplytvajme a pomôžme tým, ktorí to potrebujú, v akcii Daruj jedlo.


V súčasnosti je trendom chrániť planétu. Je pravdou, že niektoré spoločnosti túto tému využívajú ako marketingovú zbraň, ale na druhej strane, naozaj tým pomáhajú napríklad ľuďom v nudzi a taktiež planéte.

Spoločnosť Uber organizuje  2. ročník akcie Daruj jedlo, v rámci ktorej môžete pomôcť darovaním trvanlivých potravínMinulý rok sa podarilo vďaka tejto akcii v regióne strednej Európy vyzbierať 1 500 kg potravín, ktoré Potravinové banky darovali tým, ktorí to potrebovali. Potraviny budú odovzdané Potravinovej banke Slovenska, ktorá ich prerozdelí do svojich partnerských organizácií – patria k nim napríklad domy pre matky a deti a nízkoprahové zariadenia pre ľudí bez domova. Do 2. ročníka akcie Daruj jedlo s Uberom sa môžete zapojiť v stredu 18. februára medzi 14. a 19. hodinou. Otvorte aplikáciu Uber a v spodnom menu vyberte Daruj jedlo. Objednajte si voz, ktorý od vás vyzdvihne darované potraviny. Zbierka je zameraná na trvanlivé potraviny.

 

 

Zem je v našich rukách. V prvom rade by sme sa mali zamerať na seba a vlastné návyky. 

 

 

Pretože sneh v lete, rozsiahle požiare lesov, záplavy a ďalšie prírodné katastrofy sa začínajú u každého z násAj na našom tanieri, v našich kuchyniach, bytoch a osobných návykoch. Vedeli ste, že existujú i potraviny, ktoré z taniera zmiznú doslova bez stopy?Áno, ak zaradíme do jedálnička viac zeleniny, minieme menej elektrickej energie. Jedlo na našom tanieri ovplyvňuje nielen naše zdravie, ale aj planétu. Rovnako ako potraviny, ktoré kupujeme, máme v kuchyni, či zahadzujeme do koša, pretože sme mali iba "veľké oči" počas nakupovania.

Ochrana planéty je ako puzzle a počet dielikov sa rovná počtu ľudí, ktorí sa rozhodnú planétu chrániť. Každý vie prispieť svojím kusom skladačky.

Nevyzývam ľudí, aby sa stali vegánmi, ale zaradiť do jedálnička viac zeleniny bude lacnejšie než prísť o planétu, či vyhodiť mäsové produkty po záruke. 

 

„V súčasnosti je naša konzumácia mäsa a mliečnych výrobkov príliš vysoká. Ich výroba zapríčiňuje nielen odlesňovanie a spotrebu veľkého množstva vody, ale významnou mierou prispieva aj ku klimatickej zmene. Je preto potrebné, aby klesol dopyt po týchto produktoch a ľudia začali oveľa častejšie nahrádzať mäsové výrobky rastlinnou stravou. Takýto prechod k udržateľnému spôsobu stravovania nám dokáže zabezpečiť všetky potrebné živiny a zároveň nezaťaží planétu tak, ako sa to deje pri živočíšnej výrobe,“ hovorí Marian Milec z neziskového programu Jem pre Zem.

 

 

Istá britská nezisková organizácia organizuje každoročne výzvu s názvom Veganuár, ktorá propaguje vegánstvo, povzbuzovaním ľudí k dodržovaniu vegánskeho životného štýlu počas januára. Od zahájenia akcie v roku 2014 sa účasť každý rok viac než zdvojnásobuje. Do kampane do roku 2020 sa prihlásilo 400 000 ľudí. Týmto nikoho nevyzývam, aby sa stal vegánom. Ale po vlastnom rozbore vegánskych receptov som objavila niekoľko skvostov.

A keďže január je mesiac výziev a už končí, skúsme prehodnotiť svoje životy a dať si celoročné predsavzatie.

 

Súvisiaci článok: V Trnave sa začína boj za ekológiu!

 

Naučme sa napríklad separovať odpad, neplytvať  energiami a potravinami a uvariť si z toho, čo už v chladničke je, pripraviť si menšie porcie jedla, podporme lokálne obchody nákupom ich eko a bio potravín, z domácej produkcie či chovu, využívajme napríklad ekologické tašky, ktoré si kúpime alebo v pandemickom nečase ušijeme doma. V prvom rade si vážme naše zdravie a Zem.

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: Netky Kristýna Peštová

Foto:  web Uber/ UnsplashNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
reklama
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok