Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
16. okt. 2019Vladimíra
BratislavaBratislava 16°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
10.07.2019 08:49 Environetky
Po kalamitách by človek do lesa zasahovať nemal, narúša to ekosystém
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
10.07.2019 08:49 Environetky

Po kalamitách by človek do lesa zasahovať nemal, narúša to ekosystémBRATISLAVA - Treba pamätať na to, že les, to nie sú len stromy, ale veľký živý organizmus, kde má všetko svoj zmysel.


Pokiaľ v lesných porastoch nastanú rôzne kalamity, či už v dôsledku veterných smrští alebo požiarov, ľudia majú tendenciu do týchto miest zasahovať, likvidovať poškodené drevo a sadiť nové stromy. Organizácia SOS/BirdLife Slovensko však upozorňuje na to, že nejde o správny prístup, pretože práve v miestach kalamít žijú mnohé vzácne živočíchy a rastliny, ktorých prirodzené prostredie sa umelým zásahom nenávratne zmení a oni odtiaľ vymiznú.

 

 

SOS/BirdLife Slovensko v tejto súvislosti reaguje aj na vyjadrenie Lesov SR, že požiar, ku ktorému momentálne došlo v blízkosti obce Bystrá, spôsobila práve skutočnosť, že nedostali povolenie na spracovanie dreva po veternej kalamite v roku 2004. "Nás nezaujímajú len dôvody, pre ktoré v Lesoch SR tak tvrdohlavo apelujú na odstraňovanie kalamít. Nás zaujímajú aj dôsledky, kam by akceptovanie ich apelov doviedlo. V lesoch nerastú len stromy. Žijú tam aj mnohé vzácne druhy rastlín a živočíchov. Mnohé prežívajú práve na miestach, kde sa do kalamít nezasiahlo. Spracovanie kalamít by tieto druhy tvrdo zasiahlo. O tom Lesy SR neradi rozprávajú. Rovnako o tom, že sa dajú menovať z minulosti požiare v lesoch, ktoré vznikli pre manipulovanie s haluzinou po ťažbe. Nie pre bezzásah," uviedla dnes organizácia SOS/BirdLife Slovensko na Facebooku.
 

 

"Mrzí nás, že sa katastrofa využíva na rozdúchavanie sporov o ochrane najvzácnejších území. Za tejto situácie považujeme dnešné stanovisko Lesov SR za nešťastné," reagovalo na kauzu Ministerstvo životného prostredia SR na Facebooku. Zároveň dodalo, že hľadanie súvislosti medzi lesnými požiarmi a ochranou najvzácnejších lokalít v praxi by znamenalo, že „horľavé“ sú len tie chránené. V skutočnosti je to ale opačne. Väčšinu požiarov v lese spôsobuje práve človek. "Dúfame, že rýchlo zhasnú aj náznaky, že chrániť prírodu pred ľudskými zásahmi je prejavom pyrománie," uzavrelo Ministerstvo životného prostredia SR a Štátna ochrana prírody SR vo svojom stanovisku.
 

 

 

 

 

 reklama


Zdroj: SITA/netky IK

Foto:  TASR/UnsplashNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok