Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
27. jan. 2021Bohuš
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
23.09.2019 09:53 Relax
Po nástupe do škôlky ochorie veľa detí, prevenciou je umývanie rúk
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
23.09.2019 09:53 Relax

Po nástupe do škôlky ochorie veľa detí, prevenciou je umývanie rúkBRATISLAVA - Počet akútnych respiračných ochorení sa každoročne po prázdninách výrazne zvýši, pričom najväčšiu skupinu chorých tvoria päťročné deti.


"Materská škola je potenciálne rizikové prostredie pre rýchle šírenie niektorých infekčných, ale aj parazitárnych ochorení. Imunitný systém detí ešte nie je vyvinutý, preto sú náchylnejšie ochorieť," vysvetľuje vedúca sekcie ochrany a podpory zdravia a špecializovaných činností Úradu verejného zdravotníctva SR Jana Hamade.

 

Najjednoduchšia prevencia je podľa nej časté umývanie rúk, pretože až 80 percent infekcií sa šíri špinavými rukami. "Naučte deti hygienickým návykom, môžu predísť respiračným ochoreniam, zažívacím ťažkostiam aj hepatitíde typu A," radia hygienici.

 

Deti si podľa Hamade rady dávajú do úst hračky alebo iné predmety, všetko skúmajú, a tak sa ľahko do organizmu dostanú rôzne patogény. Reakcia imunitného systému dieťaťa na primárnu infekciu, s ktorou sa ešte nestretlo, býva prudká a odolnosť získa až po určitom čase, keď si organizmus zvykne na bakteriálnu flóru, ktorá sa vytvorí v kolektíve.

 

Obranyschopnosť organizmu posilní aj pravidelný pohyb, zdravá strava, predovšetkým dostatok zeleniny a ovocia.

 

"Najúčinnejšou prevenciou proti infekčným preventabilným ochoreniam je očkovanie dieťaťa v rámci povinného očkovania zodpovedajúceho jeho veku a podľa očkovacieho kalendára," zdôrazňuje Hamade.

 

 

Do škôlky podľa zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia možno prijať iba dieťa, ktoré neprejavuje príznaky prenosného ochorenia. Prevádzkovatelia škôlok zabezpečujú túto povinnosť prostredníctvom tzv. ranného filtra.

 

"Každý deň musí zodpovedná osoba zistiť zdravotný stav detí. Dieťa, u ktorého je podozrenie, že je choré, prijme iba na základe vyšetrenia jeho zdravotného stavu príslušným ošetrujúcim lekárom," tvrdí odborníčka.

 

Ak sa príznaky akútneho prenosného ochorenia prejavia u dieťaťa počas dňa, treba ho izolovať od ostatných, zabezpečiť nad ním dočasný dohľad a informovať jeho zákonného zástupcu. Hamade pripomína, že dieťa sa má do kolektívu vrátiť až po úplnom vyliečení.

 

"Príliš skorý návrat zvyšuje riziko, že sa nakazia ostatné deti a predlžuje sa aj zotavenie dieťaťa," uzavrela.

Medzi najčastejšie detské choroby patria zápaly horných dýchacích ciest, šarlach, hnačkové ochorenia či ovčie kiahne.reklama


Zdroj: TASR/netky BL

Foto:  UnsplashNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok