Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
19. sep. 2020Konštantín
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
26.09.2013 12:09 Domov
Po šiestich rokoch sa na území Slovenska vyskytla besnota
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
26.09.2013 12:09 Domov

Po šiestich rokoch sa na území Slovenska vyskytla besnotaBRATISLAVA - Cieľom podujatí, ktoré sa organizujú pri príležitosti Svetového dňa besnoty pripadajúceho na 28. septembra, je upriamiť pozornosť verejnosti na skutočnosť, že ide o ešte stále pomerne rozsiahly zdravotnícky problém.


Ďalším cieľom tohto dňa je zdôrazniť, že existujú preventívne opatrenia, ktorými sa dá besnota odstrániť - zameraním sa na jej odstraňovanie v zvieracom prostredí. Na území Slovenskej republiky (SR) od augusta 2006 do januára 2013 nebol potvrdený ani jeden prípad besnoty. Od 8. januára 2013 bolo na Slovensku potvrdených sedem prípadov besnoty a podľa informácií uverejnených na internetovej stránke Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR, prípady besnoty sa vyskytli v okrese Bardejov. Štyrikrát išlo o líšku, raz o kunu  a dvakrát o psa.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO), ktorá sa sponzorsky spolupodieľa na podujatiach v rámci Svetového dňa besnoty už v minulosti informovala, že akcie majú obyvateľstvo priviesť k lepšiemu poznaniu následkov besnoty, možnostiam jej predchádzania, očkovania a spôsobov odstraňovania ochorenia na ľuďoch a zvieratách.

Podľa WHO ročne podľahne besnote vo svete okolo 55.000 osôb. Okrem toho asi desať miliónov ľudí najmä v Ázii a Afrike dostane vakcínu proti besnote, keď ich pohryzie zviera, najčastejšie pes.

V prípade, ak človeka pohryzie zviera podozrivé na besnotu, je potrebné, aby postihnutý dostal čím skôr očkovaciu látku a predišlo sa tak ochoreniu.

Besnota je infekčné ochorenie vírusového pôvodu. Ide o akútne ochorenie zvierat prenosné na človeka. Vírus besnoty sa v mieste poranenia (uhryznutím, poškriabaním alebo inak) zvieraťom šíri nervami do centrálneho nervového systému. Prejavuje sa horúčkou, bolesťami hlavy, slabosťou, svrbením a bolestivosťou v rane. Liečba je podporná, ochorenie sa končieva smrťou. Zdrojom sú choré zvieratá - mačky, psy, líšky, vlky.reklama


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:  InternetNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok