Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
Zatvoriť
Časová os: Koronavírus
21. apr. 2021Ervín
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Tento článok sa nachádza v sérii Koronavírus. Otvorte časovú os udalostí.
Keď skončia štátne podporné schémy, dôjde zrejme k prepúšťaniu
Keď skončia štátne podporné schémy, dôjde zrejme k prepúšťaniu
22.02.2021 09:40 Domov
Po ukončení štátnych podporných schém môžeme očakávať druhú vlnu prepúšťania
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
22.02.2021 09:40 Domov

Po ukončení štátnych podporných schém môžeme očakávať druhú vlnu prepúšťaniaSLOVENSKO - Ak nebude naštartovaný ekonomický rast a štát ukončí podporné schémy, mohlo by dôjsť k masívnemu prepúšťaniu.


Po ukončení štátnych podporných schém možeme v druhej polovici roka očakávať druhú vlnu prepúšťania, najmä pri umelo podporených pracovných miestach, ktoré by pravdepodobne zanikli bez ohľadu na pandémiu. Informoval o tom analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák.

 

Opatrenia podľa neho vláda s najväčšou pravdepodobnosťou definitívne ukončí až po odznení pandémie, teda až v čase, keď by už mohol byť naštartovaný ekonomický rast. 


"To by malo výrazne tlmiť aj ďalší nárast miery nezamestnanosti. Druhá vlna prepúšťania by tak mala len dočasne oddialiť, resp. spomaliť pokrízový pokles nezamestnanosti," tvrdí analytik UniCredit Bank.

 

Súvisiaci článok: Firmy a podnikatelia dostanú vyššie príspevky na udržanie zamestnanosti

 

 

Akákoľvek recesia podľa neho zvyčajne zvyšuje i tlak na optimalizáciu a zefektívňovanie produkcie a v období ekonomického zotavenia vedie k ekonomickému rastu založenom viac na raste produktivity práce.

 

 

"I napriek tomu, že ekonomika by sa mohla dostať na úrovne spred COVID krízy niekedy v druhej polovici roka 2022, miera nezamestnanosti sa na úrovne z konca roku 2019 pravdepodobne nedostane skôr ako v roku 2024," dodal Koršňák.

 


Miera nezamestnanosti na Slovensku sa v januári tohto roka oproti decembru vlaňajška zvýšila o 0,24 percentuálneho bodu na 7,81 %. Stúpla tak tretí mesiac po sebe. Vyplýva to z údajov, ktoré zverejnilo Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny SR.

 

Úrady práce evidovali na konci minulého mesiaca 213 881 uchádzačov o zamestnanie.  Miera nezamestnanosti vypočítaná z celkového počtu uchádzačov o prácu, a to vrátane ľudí na PN alebo na absolventskej praxi, dosiahla minulý mesiac 8,50 %.

 

Úrady práce evidovali na konci januára tohto roka celkovo 232 839 ľudí bez práce, čo je o 5 498 viac ako v decembri minulého roka.
 

Súvisiaci článok: V dôsledku pandémie sa bez práce ocitlo takmer 200 tisíc Slovákov a Sloveniekreklama


Zdroj: SITA/ Netky Kristýna Peštová

Foto:  UnsplashNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok