Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
19. jan. 2022Drahomíra
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Keď zaplatíte odvody z vašej mzdy, v peňaženke vám neostane ani polovica
Keď zaplatíte odvody z vašej mzdy, v peňaženke vám neostane ani polovica
07.06.2017 13:25 Ekonomika
Po zaplatení odvodov vám z platu nezostane ani polovica
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
07.06.2017 13:25 Ekonomika

Po zaplatení odvodov vám z platu nezostane ani polovicaBRATISLAVA – Deň daňovej slobody sa tento rok posunul o deň neskôr, ako bol v minulom roku a vyšiel najneskôr za posledných desať rokov. Na štát sme robili tento rok 155 dní, od včera pracujeme sami na seba.


Do pondelka platilo, že všetko čo sme vyrobili, išlo na výdavky štátu a verejnej správy. Je to odraz toho, koľko nás stojí správa vecí verejných, čo je hlavnou myšlienkou a dôvodom prečo sa vôbec deň daňovej slobody ráta. Tieto výdavky sú späté s ochotou občanov, sa takýmto spôsobom podieľať na výdavkoch štátu.

 

Najlepšie sme dopadli v roku 2008, za prvej vlády Roberta Fica, kedy sme  tieto prevádzkové náklady pracovali a vyrábali o 14 dní menej.

 

Aj napriek tomu, že sa slovenskej ekonomike darí a rastie solídnym tempom, miera výdavkov na štátnu správu sa mierne zvyšuje a to priamo úmerne k rastúcej tendencii ekonomiky, no HDP napriek tomu stagnuje. Z prieskumu a výpočtov vyplýva, že až  43% všetkého čo sa na území Slovenskej republiky vyrobí odchádza do štátnej pokladnice.

 

Z každého 1 eura z hrubej mzdy sa odvedie 53 centov do štátneho rozpočtu, ktorý zaplatí zamestnanec v rámci odvodového zaťaženia, pričom zamestnávateľ dopláca rozdiel medzi hrubou mzdou a reálnou cenou práce v rovnakom pomere.  

 

Prirodzená tendencia by mala byť podľa analytika Martina Reguliho z Nadácie F.A. taká, aby sa deň daňovej slobody čo najviac priblížil k začiatku roka. Na to, aby takáto situácia nastala, potrebujeme zvýšiť hospodársky rast. Ak by sme deň daňovej slobody dosiahli v polovici mája, čo predstavuje približne 130-140 dní, tento stav by sa dal hodnotiť za veľmi dobrý.

 

V medzinárodných rebríčkoch sa z tohto pohľadu veľmi dobre darí Pobaltským krajinám ako je Litva, Lotyšsko alebo Estónsko. Pravým opakom je napríklad Poľsko, ktorému deň daňovej slobody vychádza až na niektorý deň na júli.

 

„Dôležité je aby si ľudia uvedomili, že štát nie je zadarmo, preto by ľudia mali tlačiť na to, že ak už si štát od nás niečo vezme, mal by nám poskytnúť protislužbu, teda adekvátne produkty a služby“, vyjadril sa Reguli.reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: netky KZ

Foto:  PixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok