Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
26. máj. 2020Dušan
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
27.04.2018 08:35 Utečenci
Počet migrantov prichádzajúcich do Talianska výrazne klesol
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
27.04.2018 08:35 Utečenci

Počet migrantov prichádzajúcich do Talianska výrazne klesolBRATISLAVA/RÍM - Od 1. januára do 16. apríla 2018 prišlo do Talianska 7495 migrantov, čo predstavuje pokles o 75,12 percenta oproti tomu istému obdobiu v roku 2017 (keď ich bolo 30.129) a o 69 percent oproti roku 2016 (24.451).


Až 71 percent z celkového počtu odišlo z územia Líbye, ktorá naďalej zostáva krajinou s najväčším počtom nalodených migrantov (z tohto hľadiska je najdôležitejší západný región Zuwára), nasleduje Tunisko (20 percent z celkového počtu).

 

Dvadsaťjeden percent migrantov sa hlási k eritrejskému pôvodu, 19 percent k tuniskému a sedem percent k nigérijskému (v roku 2017 predstavovali Nigérijčania 15 percent a boli najpočetnejšou skupinou). Podľa vyjadrení samotných migrantov sa preplavili cez Stredozemné more po tom, ako niekoľko mesiacov čakali v Líbyi, čo znamená, že mnoho ďalších migrantov pravdepodobne čaká v Líbyi na priaznivé meteorologické podmienky. Podľa Medzinárodnej organizácie pre migráciu (IOM) do februára 2018 čakalo v Líbyi 704-tisíc migrantov.

 

Na jednej strane dramaticky klesajú počty migrantov využívajúcich cestu cez strednú časť Stredozemného mora, na druhej strane mierne stúpa prílev do Španielska cez západnú časť Stredozemného mora a po tzv. atlantickej trase. Do 8. apríla prišlo do Európy cez uvedené trasy 511 migrantov, čo predstavuje nárast o 35,5 percenta oproti tomu istému obdobiu v roku 2017. Tieto čísla potvrdzujú stúpajúcu rôznorodosť migračných ciest, a to aj vďaka prísnejšej kontrole migrantov zo strany líbyjských orgánov.

 

Zatvorenie hranice medzi Eritreou a Sudánom z 8. januára sťažuje opustenie eritrejského územia: toky z tejto krajiny poklesli o 50 percent. Najviac Eritrejčanov tak prichádza do Talianska z Líbye, a to po siedmich až 12 mesiacoch čakania.

 

Neistá bezpečnostná situácia na hraniciach (Sudán, Egypt, Líbya) prispieva k znižovaniu počtu utečencov, ktorí prichádzajú do Líbye z východoafrických krajín. V Západnej Afrike je najmenej využívanou trasou cesta medzi Burkinou Faso a Nigerom.

 

Počty migrantov, ktorí prichádzajú do Talianska z Alžírska, narástli oproti roku 2017 o 70 percent (vtedy ich bolo asi 2000). Podľa IOM sa v Alžírsku nachádza asi 75-tisíc migrantov subsaharského pôvodu, ktorí sa chystajú do Európy. Navyše zlá ekonomická situácia v Alžírsku by mohla mnohých mladých Alžírčanov viesť k tomu, aby takisto opustili svoju krajinu.

 

Do 13. apríla požiadalo v Taliansku o medzinárodnú ochranu 21.094 osôb (čo je pokles o 52 percent oproti tomu istému obdobiu v roku 2017, kedy ich bolo 44.214). V tom čase Talianska vláda posúdila 26.659 žiadostí a zabezpečila medzinárodnú ochranu 39 percentám žiadateľov tak, že štatút utečenca dostalo sedem percent žiadateľov, doplnkovú ochranu dostali štyri percentá a humanitárnu ochranu (povolenie na pobyt) dostalo 28 percent.

 

Podľa údajov Úradu vysokého komisára OSN pre utečencov z roku 2017 prišlo cez Stredozemné more do Európy 30-tisíc detí. Viac než polovica z nich bolo bez sprievodu, a to najmä z Guiney, Pobrežia slonoviny, Gambie a Eritrey. Trinásť percent (15.500) migrantov, ktorí prišli do Talianska v roku 2017, bolo maloletých bez sprievodu, pričom väčšina z nich sa stala obeťami násilia počas cesty a počas pobytu v Líbyi.

 reklama


Zdroj: TASR

Foto:  SITANašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok