Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
6. mar. 2021Radoslav
BratislavaBratislava -1°
Biblia
TV program
Moje Netky
16.06.2020 08:37 Ekonomika
Počet žiadostí o odklad splátok v bankách rastie
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
16.06.2020 08:37 Ekonomika

Počet žiadostí o odklad splátok v bankách rastieBRATISLAVA - O odklad splátok úverov je záujem a banky evidujú už tisícky žiadostí. Od začiatku krízy podali bežní klienti viac ako 162-tisíc žiadostí o odklad splátok.


Od účinnosti tzv. Lex korona zákona podali takmer 150-tisíc žiadostí, pričom najviac z nich bolo hneď v prvom týždni.

 

Zdvojené žiadosti

Avšak ako upozornila Slovenská banková asociácia, počty sa môžu líšiť, pretože najmä zo začiatku banky evidovali zdvojené žiadosti, keď klienti napríklad podali žiadosť viacerými spôsobmi alebo ju podali obaja manželia a podobne.

 

Splátkové prázdniny zákon umožňuje aj firmám, pričom od začiatku krízy firemní klienti podali niečo vyše 9-tisíc žiadostí o odklad splátok.

Banky sa snažia svojich klientov aj vzdelávať, pretože stáva sa, že niektorí si odklad mýlia s odpustením splátok. Povinnosť zaplatiť splátky úveru sa iba odkladá na neskôr.

 

Úver je zároveň počas odkladu ďalej úročený úrokovou sadzbou dohodnutou v úverovej zmluve. Celková suma sa tak navýši. Ak sa niekto dostal do zložitej situácie, je určite lepšie, ak komunikuje s bankou.

 

 

Odklad splátok by si mali zvážiť

Banky upozorňujú klientov, aby si odklad splátok zvážili a požiadali oň, až keď to bude nevyhnutné a na toľko mesiacov, koľko reálne potrebujú.

 

Ak majú klienti úver poistený a splnia podmienky plnenia, môže im to pomôcť oveľa viac ako samotný odklad.

Zákon Lex korona, ktorý obsahuje aj odklad splátok úverov, je účinný od 9. apríla a vďaka nemu môžu všetci Slováci zasiahnutí pandémiou požiadať o odklad splátok úverov.

 

 

Maximálne 9 mesiacov

Odklad splátok je možný maximálne na deväť mesiacov. Opatrenie sa týka aj iných úverových poskytovateľov.

 

Ostatné spoločnosti budú môcť odložiť splátky úverov na tri mesiace, klient však bude mať možnosť požiadať o predĺženie o ďalšie tri mesiace.

 

Týka sa to hlavne firiem splátkového predaja, ale aj ostatných veriteľov s povolením na poskytovanie spotrebiteľských úverov.reklama


Zdroj: SITA/Netky Barbora Lucivjanska

Foto:  UnsplashNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok